Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | 16 GB |
|---|---|
| Chips Organization: | 1024 x 4 |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Data Integrity Check: | ECC |
| Designed For: | HPE ProLiant BL2x220c G7, BL460c G7, BL490c G7, BL620C G7, BL680c G7, DL160 G6 Special Server, DL180 G6 Special Server, DL320 G6 Performance, DL360 G7, DL360 G7 Base, DL360 G7 Central Management Server, DL360 G7 Entry, DL360 G7 Performance, DL370 G6 High |
| Features: | Dual rank, Low Voltage, registered |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Latency Timings: | CL9 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| OEM Manufacturer Equivalent Part Number: | HP 627812-B21, HP 632204-001, HP 628974-081 |
| Speed: | 1333 MHz (PC3L-10600) |
| Technology: | DDR3L SDRAM |
| Type: | DRAM memory module |
| Upgrade Type: | System specific |
| Version: | original |
| Voltage: | 1.35 V |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Capacity: | 16 GB |
|---|---|
| Chips Organization: | 1024 x 4 |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Data Integrity Check: | ECC |
| Designed For: | HPE ProLiant BL2x220c G7, BL460c G7, BL490c G7, BL620C G7, BL680c G7, DL160 G6 Special Server, DL180 G6 Special Server, DL320 G6 Performance, DL360 G7, DL360 G7 Base, DL360 G7 Central Management Server, DL360 G7 Entry, DL360 G7 Performance, DL370 G6 High |
| Features: | Dual rank, Low Voltage, registered |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Latency Timings: | CL9 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| OEM Manufacturer Equivalent Part Number: | HP 627812-B21, HP 632204-001, HP 628974-081 |
| Speed: | 1333 MHz (PC3L-10600) |
| Technology: | DDR3L SDRAM |
| Type: | DRAM memory module |
| Upgrade Type: | System specific |
| Version: | original |
| Voltage: | 1.35 V |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: