HPE 500656-B21
HP 2GB DDR3 SDRAM Memory Module - 2GB (1 x 2GB) - 1333MHz DDR3-1333/PC3-10600 - DDR3 SDRAM
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | 2 GB |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x memory - DIMM 240-pin |
| Data Integrity Check: | ECC |
| Designed For: | HPE ProLiant BL2x220c G7, BL460c G7, BL490c G7, BL620C G7, BL680c G7, DL360 G7 Central Management Server, DL360 G7 Efficiency, DL360 G7 Special Server, DL370 G6 High Performance, DL370 G6 Special Server, DL380 G6, DL380 G6 Special Rack Server, DL380 G7 Sp |
| Features: | Dual rank, registered |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Latency Timings: | CL9 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Speed: | 1333 MHz (PC3-10600) |
| Technology: | DDR3 SDRAM |
| Type: | DRAM memory module |
| Upgrade Type: | System specific |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Capacity: | 2 GB |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x memory - DIMM 240-pin |
| Data Integrity Check: | ECC |
| Designed For: | HPE ProLiant BL2x220c G7, BL460c G7, BL490c G7, BL620C G7, BL680c G7, DL360 G7 Central Management Server, DL360 G7 Efficiency, DL360 G7 Special Server, DL370 G6 High Performance, DL370 G6 Special Server, DL380 G6, DL380 G6 Special Rack Server, DL380 G7 Sp |
| Features: | Dual rank, registered |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Latency Timings: | CL9 |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Speed: | 1333 MHz (PC3-10600) |
| Technology: | DDR3 SDRAM |
| Type: | DRAM memory module |
| Upgrade Type: | System specific |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: