Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV, CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, EN 60950, NEMKO, VCCI Class A ITE, EN55022 Class A, UL 60950, EMC, FCC CFR47 Part 15 B, AS/NZS 3548 Class A |
| Depth: | 27.9 cm |
| Designed For: | HPE BLc3000 Enclosure ¦ HPE BLc7000 Single-Phase Enclosure w/2 Power Supplies and 4 Fans w/8 Insight Control Environment Trial Licenses, w/6 Power Supplies and 10 Fans w/16 Insight Control Environment Licenses ¦ HPE BLc7000 Three-Phase Enclosure w/6 Power |
| Device Type: | Switch - 24 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Features: | Auto-sensing per device, ISL support, Quality of Service (QoS), Transparent (N_Port ID Virtualization - NPIV) mode support |
| Fibre Channel: | FC-AL, FC-AL-2, FC-BB, FC-FG, FC-FLA, FC-FS, FC-GS-2, FC-GS-3, FC-MI, FC-PH, FC-PH-2, FC-PH-3, FC-PI, FC-PLDA, FC-SB-2, FC-SW-2, FC-Tape, FC-VI, FC-SP, FCP, FCP-2 |
| Height: | 3.18 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 4 x 8 Gbps Short Wave Fibre Channel SFP+, 8-port dust covers |
| Interfaces: | 16 x 8Gb Fibre Channel - backplane ¦ 8 x SFP+ |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Storage Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Min Storage Temperature: | -30 °C |
| Ports: | 16 x 8Gb Fibre Channel (backplane) + 8 x 8Gb Fibre Channel SFP+ |
| Remote Management Protocol: | RMON, Telnet, SNMP 3, SMI-S, CLI |
| Software Included: | Cisco Fabric Manager, Cisco NX-OS |
| Subtype: | Fibre Channel |
| Version: | original |
| Weight: | 1.13 kg |
| Width: | 19.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV, CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, EN 60950, NEMKO, VCCI Class A ITE, EN55022 Class A, UL 60950, EMC, FCC CFR47 Part 15 B, AS/NZS 3548 Class A |
| Depth: | 27.9 cm |
| Designed For: | HPE BLc3000 Enclosure ¦ HPE BLc7000 Single-Phase Enclosure w/2 Power Supplies and 4 Fans w/8 Insight Control Environment Trial Licenses, w/6 Power Supplies and 10 Fans w/16 Insight Control Environment Licenses ¦ HPE BLc7000 Three-Phase Enclosure w/6 Power |
| Device Type: | Switch - 24 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Features: | Auto-sensing per device, ISL support, Quality of Service (QoS), Transparent (N_Port ID Virtualization - NPIV) mode support |
| Fibre Channel: | FC-AL, FC-AL-2, FC-BB, FC-FG, FC-FLA, FC-FS, FC-GS-2, FC-GS-3, FC-MI, FC-PH, FC-PH-2, FC-PH-3, FC-PI, FC-PLDA, FC-SB-2, FC-SW-2, FC-Tape, FC-VI, FC-SP, FCP, FCP-2 |
| Height: | 3.18 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 4 x 8 Gbps Short Wave Fibre Channel SFP+, 8-port dust covers |
| Interfaces: | 16 x 8Gb Fibre Channel - backplane ¦ 8 x SFP+ |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Storage Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Min Storage Temperature: | -30 °C |
| Ports: | 16 x 8Gb Fibre Channel (backplane) + 8 x 8Gb Fibre Channel SFP+ |
| Remote Management Protocol: | RMON, Telnet, SNMP 3, SMI-S, CLI |
| Software Included: | Cisco Fabric Manager, Cisco NX-OS |
| Subtype: | Fibre Channel |
| Version: | original |
| Weight: | 1.13 kg |
| Width: | 19.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: