Alcatel-Lucent OS6800-48L
Alcatel OmniSwitch 6800-48L - Switch - managed - 44 x 10/100 + 4 x combo Gigabit SFP - rack-mountable - PoE
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, LDAP |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, FCC Class A certified, TUV GS, C-Tick, BSMI, VCCI Class B ITE, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, CSA 22.2 No. 60950, CB, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, AS |
| Depth: | 42.5 cm |
| Device Type: | Switch - 44 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, VLAN support, DoS attack prevention, port mirroring, stackable |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Interfaces: | 44 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 2 x network stack device ¦ 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 99,947 hours |
| Manufacturer: | Alcatel-Lucent Nokia |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 44 x 10/100 + 4 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, Telnet, SNMP 3, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, DVMRP, VRRP, PIM-SM, IGMPv3 |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, temperature, system, link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.5 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Alcatel-Lucent, Deutschland, Stammheimer Str. 10 Haus 6, 3. OG, Kornwestheim, 70806, enterprise.solutions @ al-enterprise.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Alcatel-Lucent, Deutschland, Stammheimer Str. 10 Haus 6, 3. OG, Kornwestheim, 70806, enterprise.solutions @ al-enterprise.com |
| GPSR - EU responsible person: | Alcatel-Lucent, Deutschland, Stammheimer Str. 10 Haus 6, 3. OG, Kornwestheim, 70806, enterprise.solutions @ al-enterprise.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, LDAP |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, FCC Class A certified, TUV GS, C-Tick, BSMI, VCCI Class B ITE, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, CSA 22.2 No. 60950, CB, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, AS |
| Depth: | 42.5 cm |
| Device Type: | Switch - 44 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, VLAN support, DoS attack prevention, port mirroring, stackable |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Interfaces: | 44 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 2 x network stack device ¦ 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 99,947 hours |
| Manufacturer: | Alcatel-Lucent Nokia |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 44 x 10/100 + 4 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, Telnet, SNMP 3, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, DVMRP, VRRP, PIM-SM, IGMPv3 |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, temperature, system, link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.5 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Alcatel-Lucent, Deutschland, Stammheimer Str. 10 Haus 6, 3. OG, Kornwestheim, 70806, enterprise.solutions @ al-enterprise.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Alcatel-Lucent, Deutschland, Stammheimer Str. 10 Haus 6, 3. OG, Kornwestheim, 70806, enterprise.solutions @ al-enterprise.com |
| GPSR - EU responsible person: | Alcatel-Lucent, Deutschland, Stammheimer Str. 10 Haus 6, 3. OG, Kornwestheim, 70806, enterprise.solutions @ al-enterprise.com |
Alexander Brill is your contact person for: