Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bundled with: | APC UPS Network Management Card AP9631 |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | CSA, BSMI, UL 1449, UL 1778, FCC Part 15 B, RoHS, IP20, OSHPD |
| Depth: | 55.9 cm |
| Device Type: | UPS - rack-mountable |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x SmartSlot |
| Features: | Audible alarm, internal bypass, LED indicators |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 8.5 cm |
| Height (Rack Units): | 2U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA 5-15 |
| Input Voltage: | AC 120 V |
| Input Voltage Range: | AC 90 - 150 V |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x management (USB) ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 120 V 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 1.05 kW / 1500 VA |
| Power Output Connectors Details: | 6 x power NEMA 5-15 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Recharge Time: | 3 hours |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 9 min at full load |
| Shipping Depth: | 73.7 cm |
| Shipping Height: | 26 cm |
| Shipping Weight: | 31.3 kg |
| Shipping Width: | 61 cm |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Sound Emission: | 45 dBA |
| Surge Energy Rating: | 540 Joules |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Weight: | 27.5 kg |
| Width: | 43.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Bundled with: | APC UPS Network Management Card AP9631 |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | CSA, BSMI, UL 1449, UL 1778, FCC Part 15 B, RoHS, IP20, OSHPD |
| Depth: | 55.9 cm |
| Device Type: | UPS - rack-mountable |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x SmartSlot |
| Features: | Audible alarm, internal bypass, LED indicators |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 8.5 cm |
| Height (Rack Units): | 2U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA 5-15 |
| Input Voltage: | AC 120 V |
| Input Voltage Range: | AC 90 - 150 V |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x management (USB) ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 120 V 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 1.05 kW / 1500 VA |
| Power Output Connectors Details: | 6 x power NEMA 5-15 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Recharge Time: | 3 hours |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 9 min at full load |
| Shipping Depth: | 73.7 cm |
| Shipping Height: | 26 cm |
| Shipping Weight: | 31.3 kg |
| Shipping Width: | 61 cm |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Sound Emission: | 45 dBA |
| Surge Energy Rating: | 540 Joules |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Weight: | 27.5 kg |
| Width: | 43.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: