Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 60950, EN 61000-3-2, EN55022, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 610 |
| Depth: | 43 cm |
| Device Type: | Switch - 20 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, IP-routing, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Flash Memory: | 4 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% |
| Interfaces: | 1 x serial (RS-232) DB-9 management ¦ 20 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-T RJ-45 PoE ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 20 x 10/100 + 4 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Processor: | 1 x Motorola PowerPC: 666 MHz |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, OSPFv2, IGMPv3 |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 7.3 kg |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 60950, EN 61000-3-2, EN55022, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 610 |
| Depth: | 43 cm |
| Device Type: | Switch - 20 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, IP-routing, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), manageable, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Flash Memory: | 4 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% |
| Interfaces: | 1 x serial (RS-232) DB-9 management ¦ 20 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-T RJ-45 PoE ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 20 x 10/100 + 4 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Processor: | 1 x Motorola PowerPC: 666 MHz |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, OSPFv2, IGMPv3 |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 7.3 kg |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: