Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | MSTP instances: 8 ¦ RPVST+ instances: 126 ¦ Link aggregation groups: 8 ¦ Link aggregation ports: 8 ¦ VLAN IDs: 4093 ¦ IGMP multicast groups: 2000 ¦ IPv4 routes (static): up to 990 ¦ IPv4 interfaces: 128 ¦ ACL rules: 1024 ¦ Priority queues: 8 ¦ Packet buff |
| Compliant Standards: | Plug and Play, FCC CFR47 Part 15, WEEE, CSA 22.2, RFC1213, RFC1493, RFC1757, RFC2674, RFC768, RFC791, RFC1157, RFC2460, RFC2011, RFC1643, RFC2012, RFC2013, UL 62368, RFC783, RFC792, RFC2863, RFC793, RFC826, RFC854, RFC2131, RFC2132, RFC1907, RFC1215, RFC2 |
| Depth: | 28.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL |
| Features: | BOOTP support, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, High Availability, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, sFlow, DHCP snooping, DHCP server, MLD snooping, reset button, |
| Flash Memory: | 512 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% RH (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% RH (non-condensing) |
| Included Accessories: | Mounting kit, pointer card |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB-C console |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| MTBF: | 1,452,667 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Forwarding rate (64?byte packets): 130.94 Mpps ¦ Switching capacity: 176 Gbps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000Base-T + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | X ARM: 1.4 GHz |
| RAM: | 1 GB DDR4 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP, ICMP, DHCP, RADIUS, Syslog |
| Routing Protocol: | RIP-2, IGMPv2, IGMP, static IP routing, IGMPv3, policy-based routing (PBR), MLDv2, MLD, CIDR, MSTP, RSTP, STP, Bounjour |
| Status Indicators: | System, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 3.95 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | MSTP instances: 8 ¦ RPVST+ instances: 126 ¦ Link aggregation groups: 8 ¦ Link aggregation ports: 8 ¦ VLAN IDs: 4093 ¦ IGMP multicast groups: 2000 ¦ IPv4 routes (static): up to 990 ¦ IPv4 interfaces: 128 ¦ ACL rules: 1024 ¦ Priority queues: 8 ¦ Packet buff |
| Compliant Standards: | Plug and Play, FCC CFR47 Part 15, WEEE, CSA 22.2, RFC1213, RFC1493, RFC1757, RFC2674, RFC768, RFC791, RFC1157, RFC2460, RFC2011, RFC1643, RFC2012, RFC2013, UL 62368, RFC783, RFC792, RFC2863, RFC793, RFC826, RFC854, RFC2131, RFC2132, RFC1907, RFC1215, RFC2 |
| Depth: | 28.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | MD5, SSL |
| Features: | BOOTP support, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, Broadcast Storm Control, High Availability, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, sFlow, DHCP snooping, DHCP server, MLD snooping, reset button, |
| Flash Memory: | 512 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% RH (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% RH (non-condensing) |
| Included Accessories: | Mounting kit, pointer card |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB-C console |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| MTBF: | 1,452,667 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Forwarding rate (64?byte packets): 130.94 Mpps ¦ Switching capacity: 176 Gbps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000Base-T + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | X ARM: 1.4 GHz |
| RAM: | 1 GB DDR4 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP, ICMP, DHCP, RADIUS, Syslog |
| Routing Protocol: | RIP-2, IGMPv2, IGMP, static IP routing, IGMPv3, policy-based routing (PBR), MLDv2, MLD, CIDR, MSTP, RSTP, STP, Bounjour |
| Status Indicators: | System, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 3.95 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: