Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Built-in Devices: | SD card reader |
| Capacity: | Queues: 8 ¦ IGMP multicast groups: 1000 ¦ VLANs supported: 1024 ¦ IPv4 routes: 4000 ¦ Indirect IPv6 routes: 2000 ¦ STP instances: 128 ¦ ACL entries: 1408 ¦ Switched virtual interfaces (SVIs): 984 ¦ SXP Sessions: 200 |
| Compliant Standards: | Plug and Play, CISPR 24, EN 61000-3-2, NOM, EN 61000-3-3, EN55024, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, CSA C22.2, EN 61000-6-2, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, IEC 60950-1, EN 60950-1, X.509 v |
| Device Type: | Switch - 24 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SD Memory Card |
| Features: | IGMP snooping, Syslog support, IPv6 support, LLQ, STP support, tunnelling, DHCP snooping, QoS, DHCP server, MLD snooping, DAI, PVST+, Cisco EnergyWise technology, BFD, Rapid PVST+, fanless, RSPAN, PVRST, MIB, static routing, FNF, PTP, DSCP support, PROFIN |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Installed Qty: | |
| Interfaces: | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 ¦ 2 x 1/10Gbit LAN SFP+ uplink ¦ 4 x alarm input ¦ 1 x alarm output ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 ¦ 1 x micro-USB Type B ¦ 2 x network stack device |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 250,037 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 75 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Forwarding rate: 64 Gbps ¦ Bandwidth (full duplex): 128 Gbps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 32 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTPS, NETCONF, RESTCONF, DHCP, YANG, TACACS+, RADIUS, Syslog, MIB |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, BGP, EIGRP, IGMPv2, HSRP, IGMP, IGMPv3, OSPFv3, MSDP, MLD, STP |
| Software Included: | Cisco Network Essentials |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Built-in Devices: | SD card reader |
| Capacity: | Queues: 8 ¦ IGMP multicast groups: 1000 ¦ VLANs supported: 1024 ¦ IPv4 routes: 4000 ¦ Indirect IPv6 routes: 2000 ¦ STP instances: 128 ¦ ACL entries: 1408 ¦ Switched virtual interfaces (SVIs): 984 ¦ SXP Sessions: 200 |
| Compliant Standards: | Plug and Play, CISPR 24, EN 61000-3-2, NOM, EN 61000-3-3, EN55024, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, CSA C22.2, EN 61000-6-2, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, IEC 60950-1, EN 60950-1, X.509 v |
| Device Type: | Switch - 24 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SD Memory Card |
| Features: | IGMP snooping, Syslog support, IPv6 support, LLQ, STP support, tunnelling, DHCP snooping, QoS, DHCP server, MLD snooping, DAI, PVST+, Cisco EnergyWise technology, BFD, Rapid PVST+, fanless, RSPAN, PVRST, MIB, static routing, FNF, PTP, DSCP support, PROFIN |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Installed Qty: | |
| Interfaces: | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 ¦ 2 x 1/10Gbit LAN SFP+ uplink ¦ 4 x alarm input ¦ 1 x alarm output ¦ 1 x management (RS-232) RJ-45 ¦ 1 x micro-USB Type B ¦ 2 x network stack device |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 250,037 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 75 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Forwarding rate: 64 Gbps ¦ Bandwidth (full duplex): 128 Gbps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 32 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTPS, NETCONF, RESTCONF, DHCP, YANG, TACACS+, RADIUS, Syslog, MIB |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, BGP, EIGRP, IGMPv2, HSRP, IGMP, IGMPv3, OSPFv3, MSDP, MLD, STP |
| Software Included: | Cisco Network Essentials |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: