Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+ |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable ¦ 1 x power cable |
| Capacity: | IPv4 routes: 7000 ¦ IPv6 routes (static): ¦ MAC addresses: 16000 |
| Compliant Standards: | UL 60950, FCC Part 15 A, CSA 22.2 |
| Depth: | 35 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, Layer 2 switching, VLAN support, Syslog support, DoS attack prevention, IPv6 support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 100Base-TX RJ-45 PoE+ - 30 W ¦ 8 x 100Base-TX RJ-45 PoE+ - 60 W ¦ 2 x 10GBase-T SFP+ |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| Localisation: | Europe |
| MTBF: | 575,569 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 84.8 Gbps |
| PoE Budget: | 382 W |
| Ports: | 24 x 10/100 (PoE+) + 2 x combo 10 Gigabit SFP+ + 2 x SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 3+1 |
| Processor: | : 800 MHz |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-2, VRRP, policy-based routing (PBR), CIDR |
| Status Indicators: | System, RPS (Redundant Power Supply), fan, link/speed, master, stack |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (47 - 63 Hz) |
| Weight: | 4.74 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+ |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable ¦ 1 x power cable |
| Capacity: | IPv4 routes: 7000 ¦ IPv6 routes (static): ¦ MAC addresses: 16000 |
| Compliant Standards: | UL 60950, FCC Part 15 A, CSA 22.2 |
| Depth: | 35 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, Layer 2 switching, VLAN support, Syslog support, DoS attack prevention, IPv6 support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 100Base-TX RJ-45 PoE+ - 30 W ¦ 8 x 100Base-TX RJ-45 PoE+ - 60 W ¦ 2 x 10GBase-T SFP+ |
| Jumbo Frame Support: | 9000 bytes |
| Localisation: | Europe |
| MTBF: | 575,569 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 84.8 Gbps |
| PoE Budget: | 382 W |
| Ports: | 24 x 10/100 (PoE+) + 2 x combo 10 Gigabit SFP+ + 2 x SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 3+1 |
| Processor: | : 800 MHz |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-2, VRRP, policy-based routing (PBR), CIDR |
| Status Indicators: | System, RPS (Redundant Power Supply), fan, link/speed, master, stack |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (47 - 63 Hz) |
| Weight: | 4.74 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: