Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Active VLANs: 64 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1 Second Edition, Directive 2004/108/EC, CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 60950 |
| Depth: | 33.2 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Full duplex capability, BOOTP support, ARP support, VLAN support, Syslog support, DiffServ support, IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snoop |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Flash Memory: | 64 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 100Base-TX RJ-45 PoE - 15.4 W ¦ 2 x SFP uplink ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 uplink |
| Jumbo Frame Support: | 9018 bytes |
| MTBF: | 381,000 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 16 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 6.5 Mpps |
| PoE Budget: | 370 W |
| Ports: | 24 x 10/100 (PoE) + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 35 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| RAM: | 128 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, CLI |
| Software Included: | Cisco IOS LAN Lite |
| Status Indicators: | Port transmission speed, port duplex mode, system, status, RPS (Redundant Power Supply), PoE |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.4 kg |
| Width: | 45 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Active VLANs: 64 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1 Second Edition, Directive 2004/108/EC, CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 60950 |
| Depth: | 33.2 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Full duplex capability, BOOTP support, ARP support, VLAN support, Syslog support, DiffServ support, IPv6 support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snoop |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Flash Memory: | 64 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 100Base-TX RJ-45 PoE - 15.4 W ¦ 2 x SFP uplink ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 uplink |
| Jumbo Frame Support: | 9018 bytes |
| MTBF: | 381,000 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 16 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 6.5 Mpps |
| PoE Budget: | 370 W |
| Ports: | 24 x 10/100 (PoE) + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 35 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| RAM: | 128 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, CLI |
| Software Included: | Cisco IOS LAN Lite |
| Status Indicators: | Port transmission speed, port duplex mode, system, status, RPS (Redundant Power Supply), PoE |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.4 kg |
| Width: | 45 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: