Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Kerberos, RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV GS, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, cUL, EN 60950, EN55022, NOM, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN55024, UL 60950 Third Edition, CISPR 22, CSA 22.2 No. 60950, CB, AS/NZ 3548 Class A, FCC Part 15, MIC |
| Depth: | 30 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Features: | Full duplex capability, Layer 3 switching, Layer 2 switching, auto-sensing per device, IP-routing, DHCP support, power over Ethernet (PoE), auto-negotiation, trunking, MPLS support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, traffic shapin |
| Flash Memory: | 16 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 24 x 100Base-TX RJ-45 PoE ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 12K entries |
| MTBF: | 224,100 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Altitude Operating: | 3 km |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 24 x 10/100 (PoE) + 2 x SFP |
| Power Consumption Operational: | 485 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| RAM: | 128 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, SSH-2 |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, static IP routing, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port status, port transmission speed, port duplex mode, power, link OK, system |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.1 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Kerberos, RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV GS, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, cUL, EN 60950, EN55022, NOM, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN55024, UL 60950 Third Edition, CISPR 22, CSA 22.2 No. 60950, CB, AS/NZ 3548 Class A, FCC Part 15, MIC |
| Depth: | 30 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Features: | Full duplex capability, Layer 3 switching, Layer 2 switching, auto-sensing per device, IP-routing, DHCP support, power over Ethernet (PoE), auto-negotiation, trunking, MPLS support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, traffic shapin |
| Flash Memory: | 16 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 24 x 100Base-TX RJ-45 PoE ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 12K entries |
| MTBF: | 224,100 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Altitude Operating: | 3 km |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 24 x 10/100 (PoE) + 2 x SFP |
| Power Consumption Operational: | 485 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| RAM: | 128 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, SSH-2 |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, static IP routing, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port status, port transmission speed, port duplex mode, power, link OK, system |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.1 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: