Dell 210-AOYR
Dell EMC Switch S4112F, 12 x 10GbE SFP, 3 x 100GbE QSFP28, IO to FAN, 2 x AC PSU, incl. OS
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS |
|---|---|
| Bundled Services: | 1 Year Basic Onsite |
| Capacity: | ARP entries: 200000 ¦ IPv4 routes: 200000 ¦ IPv6 routes: 64000 ¦ IPv6 hosts: 130000 ¦ Multicast hosts: 8000 ¦ Links per group: 32 ¦ Link aggregation groups: 128 ¦ Layer 2 VLANs: 4000 ¦ MSTP instances: 32 ¦ ACL entries (ingress): 6000 ¦ ACL entries (egress |
| Compliant Standards: | EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, EN 60825-1, EN 60825-2, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, ICES-003 issue 4 Class A, EN 300 386 V1.4.1, |
| Depth: | 45 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Features: | Flow control, ARP support, port mirroring, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) suppo |
| Height: | 4.125 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 12 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 3 x 100Gbit LAN QSFP28 ¦ 1 x serial (RS-232) RJ-45 management ¦ 1 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 management |
| MAC Address Table Size: | 272000 entries |
| Manufacturer: | Dell |
| Manufacturer Selling Program: | Dell Smart Value Flexi |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 65 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 840 Gbps ¦ Throughput: 640 Mpps ¦ Latency: 800 ns |
| Ports: | 12 x 10 Gigabit SFP+ + 3 x 100 Gigabit QSFP28 |
| Power Consumption Operational: | 180 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2 |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, OSPFv2, policy-based routing (PBR) |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.76 kg |
| Width: | 20.9 cm |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
|---|---|
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS |
|---|---|
| Bundled Services: | 1 Year Basic Onsite |
| Capacity: | ARP entries: 200000 ¦ IPv4 routes: 200000 ¦ IPv6 routes: 64000 ¦ IPv6 hosts: 130000 ¦ Multicast hosts: 8000 ¦ Links per group: 32 ¦ Link aggregation groups: 128 ¦ Layer 2 VLANs: 4000 ¦ MSTP instances: 32 ¦ ACL entries (ingress): 6000 ¦ ACL entries (egress |
| Compliant Standards: | EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EN 61000-4-5, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, EN 60825-1, EN 60825-2, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, ICES-003 issue 4 Class A, EN 300 386 V1.4.1, |
| Depth: | 45 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Features: | Flow control, ARP support, port mirroring, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) suppo |
| Height: | 4.125 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 12 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 3 x 100Gbit LAN QSFP28 ¦ 1 x serial (RS-232) RJ-45 management ¦ 1 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 management |
| MAC Address Table Size: | 272000 entries |
| Manufacturer: | Dell |
| Manufacturer Selling Program: | Dell Smart Value Flexi |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 65 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 840 Gbps ¦ Throughput: 640 Mpps ¦ Latency: 800 ns |
| Ports: | 12 x 10 Gigabit SFP+ + 3 x 100 Gigabit QSFP28 |
| Power Consumption Operational: | 180 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2 |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, OSPFv2, policy-based routing (PBR) |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.76 kg |
| Width: | 20.9 cm |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
|---|---|
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: