Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable |
| Capacity: | Active VLANs: 256 |
| Compliant Standards: | UL 60950, CSA C22.2, FCC CFR47 Part 15 |
| Depth: | 37.5 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Features: | Layer 2 switching, auto-sensing per device, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, store and forward, MAC address |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console management ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Linksys |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 17.6 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 13 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100 + 2 x SFP + 2 x 10/100/1000 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, link OK, Unit ID, link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.9 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable |
| Capacity: | Active VLANs: 256 |
| Compliant Standards: | UL 60950, CSA C22.2, FCC CFR47 Part 15 |
| Depth: | 37.5 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Features: | Layer 2 switching, auto-sensing per device, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, store and forward, MAC address |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console management ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Linksys |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching capacity: 17.6 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 13 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100 + 2 x SFP + 2 x 10/100/1000 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, link OK, Unit ID, link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.9 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: