Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, CB, FCC Part 15 |
| Depth: | 17 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Full duplex capability, auto-sensing per device, auto-negotiation, BOOTP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, traffic shaping, port mirroring, DiffServ support, store and forward, MAC address filtering, Broadcast Storm Contr |
| Height: | 4.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 8 x 100Base-TX RJ-45 PoE ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console DB-9 management ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Linksys |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 8 x 10/100 (PoE) + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, link OK, system, link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 1.2 kg |
| Width: | 27.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, cUL, CB, FCC Part 15 |
| Depth: | 17 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Full duplex capability, auto-sensing per device, auto-negotiation, BOOTP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, traffic shaping, port mirroring, DiffServ support, store and forward, MAC address filtering, Broadcast Storm Contr |
| Height: | 4.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 8 x 100Base-TX RJ-45 PoE ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console DB-9 management ¦ 2 x SFP (mini-GBIC) |
| Localisation: | Europe |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Linksys |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 8 x 10/100 (PoE) + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | External power adapter |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH |
| Status Indicators: | Port transmission speed, power, link OK, system, link/activity |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 1.2 kg |
| Width: | 27.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: