Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 60950, EN55022, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN55024, UL 60950, C |
| Depth: | 36.6 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), port mirroring, manageable, IPv6 support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Flash Memory: | 4 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Max Units In A Stack: | 16 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x shared SFP |
| Power Consumption Operational: | 490 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Processor: | 2 x ARM ARM1156T2-S: 515 MHz |
| RAM: | 512 MB SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, static IP routing |
| Status Indicators: | Port transmission speed, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.6 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 60950, EN55022, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN55024, UL 60950, C |
| Depth: | 36.6 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), port mirroring, manageable, IPv6 support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Flash Memory: | 4 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Max Units In A Stack: | 16 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x shared SFP |
| Power Consumption Operational: | 490 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Processor: | 2 x ARM ARM1156T2-S: 515 MHz |
| RAM: | 512 MB SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, static IP routing |
| Status Indicators: | Port transmission speed, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.6 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: