Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | IPv4 routing table size: 2000 ¦ IPv6 routing table size: 1000 ¦ Packet buffer size: 12.38 MB |
| Compliant Standards: | UL 60950-1 Second Edition, EN 60950-1:2006+A11:2009+A1:2010+A12:2011+A2:2013, IEC 60950-1:2005 + A1:2009 + A2:2013, CSA C22.2 No. 60950-1-07 Second Edition, EN 60825-1:2007, IEC 60825-1:2007 Class 1, VCCI Class A, CNS 13438, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Pa |
| Depth: | 24.63 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Side to side airflow desktop, rack-mountable, wall-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, half duplex mode, full duplex mode, QoS, IGMP snooping, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IPv6 support, VLAN support, ARP support, sFlow, MLD snooping, STP Root Guard, UDLD, fan tray, MAC address lockout, BOOTP support, DiffServ support, DHCP su |
| Flash Memory: | 4 GB |
| Height: | 4.39 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% @ 40 °C (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 15 - 95% @ 65 °C (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 ¦ 4 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ PHY-less ¦ 1 x serial (console) RJ-45 management ¦ 1 x micro-USB Type B console |
| Jumbo Frame Support: | 9220 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16384 entries |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Throughput: 112 Mpps ¦ Switching capacity: 176 Gbps ¦ Latency (1000 Mbps): < 3.8 µs ¦ Latency (10 Gbps): < 1.6 µs |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit Ethernet / 1 Gigabit Ethernet SFP+ |
| Power Consumption Stand by: | 32.7 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | 1 x ARM Cortex-A9: 1016 MHz |
| RAM: | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, HTTP, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9 |
| Routing Protocol: | IGMP, IGMPv2, VRRP, RIP-2, MLDv2, MLD |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-127/200-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.1 kg |
| Width: | 44.25 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | IPv4 routing table size: 2000 ¦ IPv6 routing table size: 1000 ¦ Packet buffer size: 12.38 MB |
| Compliant Standards: | UL 60950-1 Second Edition, EN 60950-1:2006+A11:2009+A1:2010+A12:2011+A2:2013, IEC 60950-1:2005 + A1:2009 + A2:2013, CSA C22.2 No. 60950-1-07 Second Edition, EN 60825-1:2007, IEC 60825-1:2007 Class 1, VCCI Class A, CNS 13438, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Pa |
| Depth: | 24.63 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Side to side airflow desktop, rack-mountable, wall-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, half duplex mode, full duplex mode, QoS, IGMP snooping, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IPv6 support, VLAN support, ARP support, sFlow, MLD snooping, STP Root Guard, UDLD, fan tray, MAC address lockout, BOOTP support, DiffServ support, DHCP su |
| Flash Memory: | 4 GB |
| Height: | 4.39 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% @ 40 °C (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 15 - 95% @ 65 °C (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 ¦ 4 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ PHY-less ¦ 1 x serial (console) RJ-45 management ¦ 1 x micro-USB Type B console |
| Jumbo Frame Support: | 9220 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16384 entries |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Throughput: 112 Mpps ¦ Switching capacity: 176 Gbps ¦ Latency (1000 Mbps): < 3.8 µs ¦ Latency (10 Gbps): < 1.6 µs |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit Ethernet / 1 Gigabit Ethernet SFP+ |
| Power Consumption Stand by: | 32.7 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | 1 x ARM Cortex-A9: 1016 MHz |
| RAM: | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, HTTP, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9 |
| Routing Protocol: | IGMP, IGMPv2, VRRP, RIP-2, MLDv2, MLD |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-127/200-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.1 kg |
| Width: | 44.25 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: