Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Switched virtual interfaces (SVIs): 1000 ¦ IPv4 host table capacity: 32000 ¦ IPv6 host table capacity: 32000 ¦ IPv4 routes (Unicast): 64000 ¦ IPv6 routes (Unicast): 32000 ¦ IPv4 routes (Multicast): 8000 ¦ IPv6 routes (Multicast): 8000 ¦ IGMP groups: 8000 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, EN 61000-3-3, FCC Part 15, ICES-003 Class A, RoHS, WEEE, CAN/CSA |
| Depth: | 38.5 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front and side to back rack-mountable 1U |
| Features: | DHCP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, High Availability, Per-VLAN Spanning Tree (PVST), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service ( |
| Flash Memory: | 32 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 15 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 4 x 1Gbit/10Gbit/25Gbit/50Gbit SFP56 ¦ 1 x USB-C console ¦ 1 x management ¦ 1 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9198 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 448 Gbps ¦ Throughput: 334 Mpps ¦ Latency (1 Gbps): 2.28 µs ¦ Latency (10 Gbps): 1.46 µs ¦ Latency (25 Gbps): 1.9 µs ¦ Latency (50 Gbps): 3.49 µs ¦ Stacking bandwidth: 200 Gbps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit / 25 Gigabit / 50 Gigabit SFP56 (uplink / stacking) |
| Processor: | 1 x ARM Cortex-A72: 1.78 GHz |
| RAM: | 8 GB DDR4 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, XRMON, SFTP |
| Routing Protocol: | EGP, BGP-4, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, IGMPv3, OSPFv3, MSDP, static IPv6 routing, ECMP, MLD, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 5.43 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Switched virtual interfaces (SVIs): 1000 ¦ IPv4 host table capacity: 32000 ¦ IPv6 host table capacity: 32000 ¦ IPv4 routes (Unicast): 64000 ¦ IPv6 routes (Unicast): 32000 ¦ IPv4 routes (Multicast): 8000 ¦ IPv6 routes (Multicast): 8000 ¦ IGMP groups: 8000 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, EN 61000-3-3, FCC Part 15, ICES-003 Class A, RoHS, WEEE, CAN/CSA |
| Depth: | 38.5 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front and side to back rack-mountable 1U |
| Features: | DHCP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, High Availability, Per-VLAN Spanning Tree (PVST), Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service ( |
| Flash Memory: | 32 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 15 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 4 x 1Gbit/10Gbit/25Gbit/50Gbit SFP56 ¦ 1 x USB-C console ¦ 1 x management ¦ 1 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9198 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| Manufacturer: | Aruba HPE |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 448 Gbps ¦ Throughput: 334 Mpps ¦ Latency (1 Gbps): 2.28 µs ¦ Latency (10 Gbps): 1.46 µs ¦ Latency (25 Gbps): 1.9 µs ¦ Latency (50 Gbps): 3.49 µs ¦ Stacking bandwidth: 200 Gbps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit / 25 Gigabit / 50 Gigabit SFP56 (uplink / stacking) |
| Processor: | 1 x ARM Cortex-A72: 1.78 GHz |
| RAM: | 8 GB DDR4 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTPS, TFTP, SSH, CLI, XRMON, SFTP |
| Routing Protocol: | EGP, BGP-4, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, IGMPv3, OSPFv3, MSDP, static IPv6 routing, ECMP, MLD, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 5.43 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: