Avaya AL3500A04-E6
ERS 3510GT featuring 8 x 10/100/1000 ports, plus 2 SFP ports. Standalone. Fanless
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Multiple Spanning Tree Protocol instances: 8 ¦ ARP entries: 512 |
| Compliant Standards: | Plug and Play, CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 60950, NOM, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, CB, MIC, ICES-003 Class A, AS/NZS 3548, RoHS, FCC Part 15 B Class A |
| Depth: | 20 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, wall-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | RSA, SSL |
| Features: | Flow control, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, trunking, VLAN support, DiffServ support, IPv6 support, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Proto |
| Flash Memory: | 32 MB |
| Height: | 4.45 cm |
| Included Accessories: | Rubber feet |
| Interfaces: | 2 x SFP (mini-GBIC) ¦ 8 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| MTBF: | 892,667 hours |
| Manufacturer: | Avaya Extreme Nortel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 20 Gbps ¦ Forwarding performance: 14.9 Mpps |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 + 2 x SFP |
| Power Consumption Operational: | 18 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | 1: 400 MHz |
| RAM: | 128 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2 |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.75 kg |
| Width: | 22 cm |
| GPSR - economic actor: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| GPSR - EU responsible person: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Multiple Spanning Tree Protocol instances: 8 ¦ ARP entries: 512 |
| Compliant Standards: | Plug and Play, CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 60950, NOM, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, CB, MIC, ICES-003 Class A, AS/NZS 3548, RoHS, FCC Part 15 B Class A |
| Depth: | 20 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, wall-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | RSA, SSL |
| Features: | Flow control, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, trunking, VLAN support, DiffServ support, IPv6 support, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Proto |
| Flash Memory: | 32 MB |
| Height: | 4.45 cm |
| Included Accessories: | Rubber feet |
| Interfaces: | 2 x SFP (mini-GBIC) ¦ 8 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| MTBF: | 892,667 hours |
| Manufacturer: | Avaya Extreme Nortel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 20 Gbps ¦ Forwarding performance: 14.9 Mpps |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 + 2 x SFP |
| Power Consumption Operational: | 18 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | 1: 400 MHz |
| RAM: | 128 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2 |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 1.75 kg |
| Width: | 22 cm |
| GPSR - economic actor: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
| GPSR - EU responsible person: | Avaya, Deutschland, Fritz-Vomfelde-Straße 20, Düsseldorf, 40547, ASEANenquiry @ avaya.com |
Daniel Losch is your contact person for: