Cisco C1-N9K-C93180YC-EX
Cisco ONE Nexus 93180YC-EX - Switch - L3 - 48 x 10/25 Gigabit SFP+ + 6 x 100 Gigabit QSFP28 - rack-mountable
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Built-in Devices: | 64 GB SSD |
|---|---|
| Capacity: | Multiple Spanning Tree Protocol instances: 64 ¦ HSRP groups: 490 ¦ Per VLAN Rapid Spanning Tree instances: 4000 ¦ Maximum number of links in a port channel: 32 ¦ Maximum number of port channels: 512 ¦ ECMP paths: 64 ¦ Virtual Routing and Forwarding (VRF) |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, RoHS, GB 4943, Directive 2004/108/EC, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, Directive 2006/95/EC, VCCI Class A, KN22 Class A, EN 55022 |
| Depth: | 57.1 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Layer 3 switching, High Availability, hot swappable 4 fans, Virtual PortChannel (vPC) technology, In-Service Software Upgrade (ISSU), NPV Gateway mode, Virtual Extensible LAN (VXLAN), Source-Specific Multicast (SSM), Ethernet Virtual Private Network (EVPN |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1/10/25Gbit LAN SFP+ downlink ¦ 6 x 100Gbit LAN QSFP28 uplink ¦ 1 x management RJ-45 ¦ 1 x management SFP+ ¦ 1 x USB ¦ 1 x serial (RS-232) |
| MAC Address Table Size: | 512K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Bandwidth: 3.6 Tbps ¦ Active SPAN sessions: 4 |
| Ports: | 48 x 10/25 Gigabit SFP+ + 6 x 100 Gigabit QSFP28 |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | N+1 |
| RAM: | 16 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, PIM-SM, MSDP, ECMP, MPLS |
| Software Included: | Cisco ONE |
| Subtype: | 25 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 7.8 kg |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Built-in Devices: | 64 GB SSD |
|---|---|
| Capacity: | Multiple Spanning Tree Protocol instances: 64 ¦ HSRP groups: 490 ¦ Per VLAN Rapid Spanning Tree instances: 4000 ¦ Maximum number of links in a port channel: 32 ¦ Maximum number of port channels: 512 ¦ ECMP paths: 64 ¦ Virtual Routing and Forwarding (VRF) |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, RoHS, GB 4943, Directive 2004/108/EC, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, Directive 2006/95/EC, VCCI Class A, KN22 Class A, EN 55022 |
| Depth: | 57.1 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Layer 3 switching, High Availability, hot swappable 4 fans, Virtual PortChannel (vPC) technology, In-Service Software Upgrade (ISSU), NPV Gateway mode, Virtual Extensible LAN (VXLAN), Source-Specific Multicast (SSM), Ethernet Virtual Private Network (EVPN |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1/10/25Gbit LAN SFP+ downlink ¦ 6 x 100Gbit LAN QSFP28 uplink ¦ 1 x management RJ-45 ¦ 1 x management SFP+ ¦ 1 x USB ¦ 1 x serial (RS-232) |
| MAC Address Table Size: | 512K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Bandwidth: 3.6 Tbps ¦ Active SPAN sessions: 4 |
| Ports: | 48 x 10/25 Gigabit SFP+ + 6 x 100 Gigabit QSFP28 |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | N+1 |
| RAM: | 16 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, RIP-2, BGP, EIGRP, HSRP, PIM-SM, MSDP, ECMP, MPLS |
| Software Included: | Cisco ONE |
| Subtype: | 25 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 7.8 kg |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: