Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Virtual networks: 1 ¦ IPv4 routes: 11000 ¦ IPv4 routing table entries: 3000 ¦ IPv6 routing table entries: 1500 ¦ Multicast scale: 1000 ¦ ACL scale entries: 1500 ¦ FNF entries: 16000 ¦ VLANs supported: 1024 ¦ Switched virtual interfaces (SVIs): 512 ¦ QoS h |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, CCC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, AS/NZS 3548 Class A, BSMI Class A, VCCI Class A, CNS 13438, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 1 |
| Depth: | 4.4 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Features: | Quality of Service (QoS), Cisco StackWise Technology, Rapid Per-VLAN Spanning Tree Plus (PVRST+), Shaped Round Robin (SRR), PXE support, Remote Switch Port Analyzer (RSPAN), NetFlow, Energy Efficient Ethernet, Management Information Base (MIB), Class of S |
| Flash Memory: | 4 GB |
| Height: | 28.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Important product information: | The DNA licence is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Please contact your sales manager. |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-X SFP uplink ¦ 1 x network stack device ¦ 1 x management (LAN) RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 9198 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| MTBF: | 508,700 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Stacking bandwidth: 80 Gbps ¦ Switching capacity: 104 Gbps ¦ Forwarding rate: 154.76 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x Gigabit SFP (uplink) |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP 3, SNMP 2c, CLI, NETCONF, RESTCONF |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, EIGRP, HSRP, VRRP, PIM-SM, EIGRP for IPv6, PIM-SSM, MSDP, policy-based routing (PBR), RIPng, MSTP |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 4.35 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Capacity: | Virtual networks: 1 ¦ IPv4 routes: 11000 ¦ IPv4 routing table entries: 3000 ¦ IPv6 routing table entries: 1500 ¦ Multicast scale: 1000 ¦ ACL scale entries: 1500 ¦ FNF entries: 16000 ¦ VLANs supported: 1024 ¦ Switched virtual interfaces (SVIs): 512 ¦ QoS h |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, CCC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, AS/NZS 3548 Class A, BSMI Class A, VCCI Class A, CNS 13438, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 1 |
| Depth: | 4.4 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Features: | Quality of Service (QoS), Cisco StackWise Technology, Rapid Per-VLAN Spanning Tree Plus (PVRST+), Shaped Round Robin (SRR), PXE support, Remote Switch Port Analyzer (RSPAN), NetFlow, Energy Efficient Ethernet, Management Information Base (MIB), Class of S |
| Flash Memory: | 4 GB |
| Height: | 28.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Important product information: | The DNA licence is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Please contact your sales manager. |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-X SFP uplink ¦ 1 x network stack device ¦ 1 x management (LAN) RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 9198 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| MTBF: | 508,700 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Stacking bandwidth: 80 Gbps ¦ Switching capacity: 104 Gbps ¦ Forwarding rate: 154.76 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x Gigabit SFP (uplink) |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP 3, SNMP 2c, CLI, NETCONF, RESTCONF |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, EIGRP, HSRP, VRRP, PIM-SM, EIGRP for IPv6, PIM-SSM, MSDP, policy-based routing (PBR), RIPng, MSTP |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 4.35 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: