Cisco CBS250-24PP-4G-AU
Cisco Business 250 Series 250-24PP-4G - Switch - L3 - Smart - 24 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x Gigabit SFP - an Rack montierbar - PoE+ (100 W)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | RPVST+ instances: 126 ¦ MSTP instances: 8 ¦ VLANs supported: 255 ¦ ACL rules: 512 ¦ Buffer capacity (MB): 1.5 MB |
| Compliant Standards: | UL 60950, CSA 22.2, FCC CFR47 Part 15 A, USGv6 |
| Depth: | 29.9 cm |
| Device Type: | Switch - 28 ports - L3 - smart |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, BOOTP support, VLAN support, Syslog support, port mirroring, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, DDos attack prevention, Quality of Service (QoS), DHCP server, Per-VLAN Spanning |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 4 x 1000Base-X SFP ¦ 1 x console (mini-USB) Type B ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 2KB |
| Localisation: | Australia, New Zealand |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 698,220 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Forwarding performance (64-byte packet size): 41.66 Mpps ¦ Switching capacity: 56 Gbps |
| PoE Budget: | 100 W |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 138.9 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | X ARM: 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP, ICMP, DHCP, RSTP, RADIUS |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLDv2, MLD, CIDR, MSTP, RSTP, STP |
| Status Indicators: | Status, PoE, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.53 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | RPVST+ instances: 126 ¦ MSTP instances: 8 ¦ VLANs supported: 255 ¦ ACL rules: 512 ¦ Buffer capacity (MB): 1.5 MB |
| Compliant Standards: | UL 60950, CSA 22.2, FCC CFR47 Part 15 A, USGv6 |
| Depth: | 29.9 cm |
| Device Type: | Switch - 28 ports - L3 - smart |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, BOOTP support, VLAN support, Syslog support, port mirroring, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, firmware upgradable, SNTP support, DDos attack prevention, Quality of Service (QoS), DHCP server, Per-VLAN Spanning |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 4 x 1000Base-X SFP ¦ 1 x console (mini-USB) Type B ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x console RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | 2KB |
| Localisation: | Australia, New Zealand |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 698,220 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Forwarding performance (64-byte packet size): 41.66 Mpps ¦ Switching capacity: 56 Gbps |
| PoE Budget: | 100 W |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 138.9 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Processor: | X ARM: 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SSH-2, CLI, SCP, ICMP, DHCP, RSTP, RADIUS |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLDv2, MLD, CIDR, MSTP, RSTP, STP |
| Status Indicators: | Status, PoE, link/activity/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.53 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: