Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.1x |
| Depth: | 12.2 cm |
| Designed For: | Cisco 1921, 1921 4-pair G.SHDSL bundle, 1921 ADSL2+ Annex M Bundle, 1921 ADSL2+ Bundle, 1921 ISR with EHWIC-VA-DSL-A bundle, 1921 SEC T1 Bundle, 1921 T1 Bundle, 1921 with Multimode EHWIC for VDSL/ADSL2+ Annex M, 1941, 1941 Mobile Wireless, 1941 Secure WAA |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module (EHWIC) |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Auto-sensing per device, power over Ethernet (PoE), VPN support, auto-negotiation, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Per-VLAN Spanning Tree (PVST), Quality of Service (QoS), J |
| Height: | 2.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 PoE |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (PoE) |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, HSRP, VRRP |
| Status Indicators: | Port status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 196 g |
| Width: | 18.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.1x |
| Depth: | 12.2 cm |
| Designed For: | Cisco 1921, 1921 4-pair G.SHDSL bundle, 1921 ADSL2+ Annex M Bundle, 1921 ADSL2+ Bundle, 1921 ISR with EHWIC-VA-DSL-A bundle, 1921 SEC T1 Bundle, 1921 T1 Bundle, 1921 with Multimode EHWIC for VDSL/ADSL2+ Annex M, 1941, 1941 Mobile Wireless, 1941 Secure WAA |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module (EHWIC) |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Auto-sensing per device, power over Ethernet (PoE), VPN support, auto-negotiation, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Per-VLAN Spanning Tree (PVST), Quality of Service (QoS), J |
| Height: | 2.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x 1000Base-T RJ-45 PoE |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 8 x 10/100/1000 (PoE) |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, HSRP, VRRP |
| Status Indicators: | Port status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 196 g |
| Width: | 18.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: