Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Built-in Devices: | SD card reader |
| Capacity: | Queues: 8 ¦ IGMP groups: 1000 ¦ VLAN IDs: 256 ¦ STP instances: 128 ¦ ACL: 1500 |
| Compliant Standards: | EN55024, IEC 60529 IP66, IEC 60529 IP67, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-6-2, EN 61000-4-8, IEC 60950-1, EN 61000-6-4, IEC 60068-2-30, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-32, IEC 60068 |
| Depth: | 8 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SD Memory Card |
| Features: | DHCP support, BOOTP support, ARP support, IGMP snooping, Syslog support, DiffServ support, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, STP support, DHCP snooping, ACL support, QoS, RADIUS support, DHCP server, DA |
| Flash Memory: | 1.5 GB |
| Height: | 24.33 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x Gigabit LAN M12 ¦ 1 x console ¦ 2 x alarm |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 439,475 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 75 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 |
| Power Device: | External power adapter (not included) |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH, SCP, NTP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MSTP, RSTP, STP |
| Software Included: | Cisco Network Essentials |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 6.3 kg |
| Width: | 35.31 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Built-in Devices: | SD card reader |
| Capacity: | Queues: 8 ¦ IGMP groups: 1000 ¦ VLAN IDs: 256 ¦ STP instances: 128 ¦ ACL: 1500 |
| Compliant Standards: | EN55024, IEC 60529 IP66, IEC 60529 IP67, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-6-2, EN 61000-4-8, IEC 60950-1, EN 61000-6-4, IEC 60068-2-30, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-32, IEC 60068 |
| Depth: | 8 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SD Memory Card |
| Features: | DHCP support, BOOTP support, ARP support, IGMP snooping, Syslog support, DiffServ support, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, STP support, DHCP snooping, ACL support, QoS, RADIUS support, DHCP server, DA |
| Flash Memory: | 1.5 GB |
| Height: | 24.33 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x Gigabit LAN M12 ¦ 1 x console ¦ 2 x alarm |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 439,475 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 75 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 |
| Power Device: | External power adapter (not included) |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH, SCP, NTP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MSTP, RSTP, STP |
| Software Included: | Cisco Network Essentials |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 6.3 kg |
| Width: | 35.31 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: