Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 1000 ¦ IGMP groups: 1000 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN55024, CB, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-6-2, EN 61000-4-11, RoHS, EN 61000-4-8, EN 61000-6-4, IEC 60068-2-30, IEC 60068 |
| Depth: | 12.92 cm |
| Device Type: | Switch - 20 ports - Managed |
| Electric Current Required: | 4.3 A |
| Enclosure Type: | DIN rail mountable |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x SD Memory Card |
| Features: | NAT support, BOOTP support, trunking, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, DiffServ support, MAC address filtering, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid |
| Flash Memory: | 128 MB |
| Height: | 15.54 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 1 GB SD card |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-T RJ-45 uplink ¦ 4 x SFP uplink ¦ 1 x mini-USB Type B ¦ 1 x console RJ-45 |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 588,630 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 75 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 + 4 x combo Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 40 Watt |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | Static IPv4 routing |
| Software Included: | Cisco IOS LAN Base |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 9.6 - 60 V |
| Weight: | 2.88 kg |
| Width: | 15.54 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 1000 ¦ IGMP groups: 1000 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN55024, CB, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-6-2, EN 61000-4-11, RoHS, EN 61000-4-8, EN 61000-6-4, IEC 60068-2-30, IEC 60068 |
| Depth: | 12.92 cm |
| Device Type: | Switch - 20 ports - Managed |
| Electric Current Required: | 4.3 A |
| Enclosure Type: | DIN rail mountable |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x SD Memory Card |
| Features: | NAT support, BOOTP support, trunking, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, DiffServ support, MAC address filtering, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid |
| Flash Memory: | 128 MB |
| Height: | 15.54 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 1 GB SD card |
| Interfaces: | 16 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 1000Base-T RJ-45 uplink ¦ 4 x SFP uplink ¦ 1 x mini-USB Type B ¦ 1 x console RJ-45 |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 588,630 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 75 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 + 4 x combo Gigabit SFP |
| Power Consumption Operational: | 40 Watt |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | Static IPv4 routing |
| Software Included: | Cisco IOS LAN Base |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 9.6 - 60 V |
| Weight: | 2.88 kg |
| Width: | 15.54 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: