Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, MS-CHAP, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 64 ¦ Rapid Spanning Tree Protocol instances: 512 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, UL 60950-1 Second Edition, CSA C22.2 No. 60950- |
| Depth: | 50.5 cm |
| Device Type: | Switch - 64 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Features: | Routing, Layer 2 switching, VLAN support, Syslog support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Weighted Random Early Detection (WRED), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x console RJ-45 management ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 48 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 4 x QSFP+ ¦ 1 x USB |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 1.28 Tbps ¦ Forwarding performance: 960 Mpps |
| Ports: | 48 x 10GBase-T + 4 x QSFP+ |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-2, BGP, IGMPv2, VRRP, PIM-SM, IGMPv3, PIM-SSM, MSDP |
| Software Included: | Cisco NX-OS Layer 3 Base Services, Cisco NX-OS Layer 3 Enterprise Services |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.3 kg |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, MS-CHAP, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 64 ¦ Rapid Spanning Tree Protocol instances: 512 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, FCC CFR47 Part 15, IEC 60950-1, EN 60950-1, UL 60950-1 Second Edition, CSA C22.2 No. 60950- |
| Depth: | 50.5 cm |
| Device Type: | Switch - 64 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Features: | Routing, Layer 2 switching, VLAN support, Syslog support, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Weighted Random Early Detection (WRED), Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x console RJ-45 management ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 48 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 4 x QSFP+ ¦ 1 x USB |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 128K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 1.28 Tbps ¦ Forwarding performance: 960 Mpps |
| Ports: | 48 x 10GBase-T + 4 x QSFP+ |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-2, BGP, IGMPv2, VRRP, PIM-SM, IGMPv3, PIM-SSM, MSDP |
| Software Included: | Cisco NX-OS Layer 3 Base Services, Cisco NX-OS Layer 3 Enterprise Services |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 9.3 kg |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: