Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Active VLANs: 1023 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1 Second Edition, CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Sec |
| Depth: | 40.8 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Stacking Module |
| Features: | Full duplex capability, Layer 2 switching, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, Cisco Fast EtherChannel, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Cisco Gigabit EtherChannel, IGMP snooping, Syslog support, DiffServ support, Broadcast Storm Cont |
| Flash Memory: | 128 MB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x mini-USB Type B management ¦ 2 x USB Type A ¦ 1 x 100Base-TX RJ-45 management ¦ 4 x SFP uplink |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MTBF: | 557,320 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 216 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 71.4 Mpps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor: | : 600 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, HSRP, VRRP, PIM-SM, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, policy-based routing (PBR), RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Lite |
| Status Indicators: | Port status, port transmission speed, port duplex mode, system, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.9 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Active VLANs: 1023 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1 Second Edition, CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Sec |
| Depth: | 40.8 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Stacking Module |
| Features: | Full duplex capability, Layer 2 switching, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, Cisco Fast EtherChannel, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Cisco Gigabit EtherChannel, IGMP snooping, Syslog support, DiffServ support, Broadcast Storm Cont |
| Flash Memory: | 128 MB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x mini-USB Type B management ¦ 2 x USB Type A ¦ 1 x 100Base-TX RJ-45 management ¦ 4 x SFP uplink |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MTBF: | 557,320 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 216 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 71.4 Mpps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 250 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor: | : 600 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, HSRP, VRRP, PIM-SM, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, policy-based routing (PBR), RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Lite |
| Status Indicators: | Port status, port transmission speed, port duplex mode, system, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.9 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: