Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | IPv4 routes: 24000 ¦ NetFlow entries: 24000 ¦ Switched virtual interfaces (SVIs): 1000 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, GOST, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, NOM, EN 61000-3-3, EN55024, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, KCC, FCC Part 15 A, ISO 7779, CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950 |
| Depth: | 45 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Auto-negotiation, ARP support, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, IPv6 support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snooping, Dynamic Trunking |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 - RJ-45 PoE+ - 30 W ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x management (mini-USB) console - mini-USB Type B - Type B ¦ 1 x management (RS-232) RS-232 - RJ-45 - RJ-45 ¦ 1 x management (Gigabit LAN) 10Base-T/100Base-TX/ |
| Jumbo Frame Support: | 9198 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 269,450 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 88 Gbps ¦ Stacking bandwidth: 480 Gbps |
| PoE Budget: | 435 W |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 715 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, EIGRP, PIM-SM, EIGRP for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Services |
| Status Indicators: | Port transmission speed, port duplex mode, system, status, PoE |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 7.4 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | IPv4 routes: 24000 ¦ NetFlow entries: 24000 ¦ Switched virtual interfaces (SVIs): 1000 |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, GOST, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, NOM, EN 61000-3-3, EN55024, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, KCC, FCC Part 15 A, ISO 7779, CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950 |
| Depth: | 45 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Auto-negotiation, ARP support, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, IPv6 support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snooping, Dynamic Trunking |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 - RJ-45 PoE+ - 30 W ¦ 1 x USB Type A ¦ 1 x management (mini-USB) console - mini-USB Type B - Type B ¦ 1 x management (RS-232) RS-232 - RJ-45 - RJ-45 ¦ 1 x management (Gigabit LAN) 10Base-T/100Base-TX/ |
| Jumbo Frame Support: | 9198 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 269,450 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 88 Gbps ¦ Stacking bandwidth: 480 Gbps |
| PoE Budget: | 435 W |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 (PoE+) |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 715 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, EIGRP, PIM-SM, EIGRP for IPv6, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Services |
| Status Indicators: | Port transmission speed, port duplex mode, system, status, PoE |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 7.4 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: