Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | NEBS level 3, FCC Class A certified, ETSI, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, AS/NZ 3548 Class A, FCC Part 15, ICES-003 Class A |
| Depth: | 41 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Layer 2 switching, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, trunking, Cisco Fast EtherChannel, VLAN support, Cisco Gigabit EtherChannel, IGMP snooping, manageable, MAC address filtering |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 1 x 100Base-TX RJ-45 management ¦ 2 x X2 |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processor: | 1: 666 MHz |
| RAM: | 256 MB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3 |
| Status Indicators: | Status, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | NEBS level 3, FCC Class A certified, ETSI, CISPR 22 Class A, EN 60950, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, AS/NZ 3548 Class A, FCC Part 15, ICES-003 Class A |
| Depth: | 41 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Layer 2 switching, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, trunking, Cisco Fast EtherChannel, VLAN support, Cisco Gigabit EtherChannel, IGMP snooping, manageable, MAC address filtering |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 1 x 100Base-TX RJ-45 management ¦ 2 x X2 |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processor: | 1: 666 MHz |
| RAM: | 256 MB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3 |
| Status Indicators: | Status, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: