Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Packet buffer size: 2 MB ¦ Units per virtual stack: up to 32 ¦ IGMP groups: 1024 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4000 ¦ QoS hardware queues: 8 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, BSMI, cUL, CB, CCC, IC, VCCI Class A, RCM |
| Depth: | 25 cm |
| Device Type: | Switch - 30 ports - L3 Lite - Managed - stackable |
| Encryption Algorithm: | SSL, SSL 3.0, SSL 2.0 |
| Features: | Flow control, BOOTP support, IGMP snooping, port mirroring, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snooping, Access Control List (ACL) support, Quality |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Humidity Range Storage: | 90% |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-X SFP ¦ 2 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 console ¦ 1 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 management ¦ 1 x USB 2.0 Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| MAC Address Table Size: | 16384 entries |
| MTBF: | 487,153 hours |
| Manufacturer: | D-Link |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 12 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 168 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 125 Mpps |
| Ports: | 30 x SFP + 2 x 10 Gigabit Ethernet + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 82.4 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, SSH-2, CLI, NTP |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLDv2, MLD |
| Software Included: | Standard Image (SI) Software |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.21 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Packet buffer size: 2 MB ¦ Units per virtual stack: up to 32 ¦ IGMP groups: 1024 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4000 ¦ QoS hardware queues: 8 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, BSMI, cUL, CB, CCC, IC, VCCI Class A, RCM |
| Depth: | 25 cm |
| Device Type: | Switch - 30 ports - L3 Lite - Managed - stackable |
| Encryption Algorithm: | SSL, SSL 3.0, SSL 2.0 |
| Features: | Flow control, BOOTP support, IGMP snooping, port mirroring, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, DHCP snooping, Access Control List (ACL) support, Quality |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Humidity Range Storage: | 90% |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-X SFP ¦ 2 x 10GBase-T RJ-45 ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 console ¦ 1 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 management ¦ 1 x USB 2.0 Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9KB |
| MAC Address Table Size: | 16384 entries |
| MTBF: | 487,153 hours |
| Manufacturer: | D-Link |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 12 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 168 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 125 Mpps |
| Ports: | 30 x SFP + 2 x 10 Gigabit Ethernet + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 82.4 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, SSH-2, CLI, NTP |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, IGMPv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLDv2, MLD |
| Software Included: | Standard Image (SI) Software |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.21 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
| GPSR - EU responsible person: | D-Link, Deutschland, Schwalbacher Str. 74, Eschborn, 65760, dce-sales @ dlink.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: