Dell 210-AEVZ
Dell Networking N1548. 48x 1GbE + 4x 10GbE SFP+ fixed ports. Stacking. IO to PSU airflow. AC.
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 512 ¦ ARP entries: 1024 ¦ NDP entries: 400 ¦ Priority queues per port: 8 ¦ IPv4 routes (static): 256 ¦ IPv6 routes (static): 128 ¦ IPv4 routes (dynamic): 256 ¦ VLAN routing interfaces: 128 ¦ ACL: 100 ¦ Max ACL rules system-wide |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, cUL, GS, RoHS, WEEE, REACH, ICES Class A, VCCI Class A, EAC, CCC Class A |
| Depth: | 25.7 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L2+ - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES, SSL, TLS |
| Features: | Auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), port mirroring, Broadcast Storm Control, redundant fans |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.32 cm |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x Gigabit LAN RJ-45 ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x serial (RS-232) RJ-45 management ¦ 1 x USB Type A ¦ 2 x network stack device |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| Manufacturer: | Dell |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 65 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 176 Gbps ¦ Forwarding performance: 164 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 44.6 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 100 Watt |
| RAM: | 1 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | Telnet, TFTP |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, static IPv4 routing, static IPv6 routing |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 4 kg |
| Width: | 44 cm |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
|---|---|
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 512 ¦ ARP entries: 1024 ¦ NDP entries: 400 ¦ Priority queues per port: 8 ¦ IPv4 routes (static): 256 ¦ IPv6 routes (static): 128 ¦ IPv4 routes (dynamic): 256 ¦ VLAN routing interfaces: 128 ¦ ACL: 100 ¦ Max ACL rules system-wide |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, cUL, GS, RoHS, WEEE, REACH, ICES Class A, VCCI Class A, EAC, CCC Class A |
| Depth: | 25.7 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L2+ - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES, SSL, TLS |
| Features: | Auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), port mirroring, Broadcast Storm Control, redundant fans |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.32 cm |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x Gigabit LAN RJ-45 ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x serial (RS-232) RJ-45 management ¦ 1 x USB Type A ¦ 2 x network stack device |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| Manufacturer: | Dell |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 65 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 176 Gbps ¦ Forwarding performance: 164 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 44.6 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 100 Watt |
| RAM: | 1 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | Telnet, TFTP |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, static IPv4 routing, static IPv6 routing |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 4 kg |
| Width: | 44 cm |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
|---|---|
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: