Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | MAC addresses: 16000 ¦ LAG groups: 12 ¦ Priority queues per port: 8 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Maximum member ports per LAG: 8 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ac, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Depth: | 27 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L2+ - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Auto-negotiation, VLAN support, Syslog support, port mirroring, Broadcast Storm Control, IPv6 support, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Cable Test (VCT) technology, Multiple Spanning |
| Height: | 43.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x USB Type A management ¦ 1 x micro-USB management |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Dell |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 176 Gbps ¦ Forwarding performance: 131 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 75 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 100 Watt |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3, HTTP, CLI |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.8 kg |
| Width: | 43.4 cm |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
|---|---|
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | MAC addresses: 16000 ¦ LAG groups: 12 ¦ Priority queues per port: 8 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ Maximum member ports per LAG: 8 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ac, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Depth: | 27 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L2+ - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Auto-negotiation, VLAN support, Syslog support, port mirroring, Broadcast Storm Control, IPv6 support, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Cable Test (VCT) technology, Multiple Spanning |
| Height: | 43.5 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x USB Type A management ¦ 1 x micro-USB management |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Dell |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -20 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 176 Gbps ¦ Forwarding performance: 131 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 75 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 100 Watt |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3, HTTP, CLI |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 3.8 kg |
| Width: | 43.4 cm |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
|---|---|
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: