Dell 463-7706
Dell Networking N3024P L3 POE+ 24x 1GbE 2xCombo 2x 10GbE SFP+ fixed ports Stacking IO to PSU air 1x 715w AC PSU
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | MAC addresses: 16384 ¦ IPv4 routes (static): 1024 ¦ IPv6 routes (static): 1024 ¦ IPv4 routes (dynamic): 8160 ¦ IPv6 routes (dynamic): 4096 ¦ Maximum member ports per LAG: 8 ¦ Maximum dynamic ports per switch stack: 144 ¦ LAG groups: 128 ¦ OSPF routes: 816 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, cUL, GS, RoHS, WEEE, REACH, ICES Class A, EAC, CCC Class A |
| Depth: | 40.7 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES, SSL, TLS |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Layer 3 switching, Layer 2 switching, MDI/MDI-X switch, auto-negotiation, port mirroring, stackable, Broadcast Storm Control, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Per-VLAN Rapid Spanning Tree (PVRST), Energy Efficient Ethernet, Dynamic VLAN Sup |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.35 cm |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x Gigabit LAN RJ-45 ¦ 2 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 2 x Gigabit LAN ¦ 1 x serial (RS-232) RJ-45 management ¦ 1 x USB Type A ¦ 2 x network stack device |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Dell |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 65 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 212 Gbps ¦ Forwarding performance: 158 Mpps ¦ Stacking bandwidth: 84 Gbps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 2 x 10 Gigabit SFP+ + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 715 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| RAM: | 1 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP, RMON, HTTP, SSH |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, MLDv2, MLD |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 6.6 kg |
| Width: | 43.4 cm |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
|---|---|
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | MAC addresses: 16384 ¦ IPv4 routes (static): 1024 ¦ IPv6 routes (static): 1024 ¦ IPv4 routes (dynamic): 8160 ¦ IPv6 routes (dynamic): 4096 ¦ Maximum member ports per LAG: 8 ¦ Maximum dynamic ports per switch stack: 144 ¦ LAG groups: 128 ¦ OSPF routes: 816 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, cUL, GS, RoHS, WEEE, REACH, ICES Class A, EAC, CCC Class A |
| Depth: | 40.7 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES, SSL, TLS |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Layer 3 switching, Layer 2 switching, MDI/MDI-X switch, auto-negotiation, port mirroring, stackable, Broadcast Storm Control, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Per-VLAN Rapid Spanning Tree (PVRST), Energy Efficient Ethernet, Dynamic VLAN Sup |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.35 cm |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x Gigabit LAN RJ-45 ¦ 2 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 2 x Gigabit LAN ¦ 1 x serial (RS-232) RJ-45 management ¦ 1 x USB Type A ¦ 2 x network stack device |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | Dell |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 65 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching fabric bandwidth: 212 Gbps ¦ Forwarding performance: 158 Mpps ¦ Stacking bandwidth: 84 Gbps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 2 x 10 Gigabit SFP+ + 2 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 715 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| RAM: | 1 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP, RMON, HTTP, SSH |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, MLDv2, MLD |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 6.6 kg |
| Width: | 43.4 cm |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
|---|---|
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
| : | Dell GmbH, Deutschland, Main Airport Center Unterschweinstiege 10, Frankfurt am Main, 60549, DE.CustomerSupport @ dell.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: