Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV GS, CISPR 22 Class A, GOST, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 60950, EN 61000-3-2, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, NOM, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, EN5 |
| Depth: | 43.2 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | DHCP support, NAT support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, dynamic DNS server, port mirroring, DiffServ support, manageable, Quality of Service (QoS) |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 1 (max) |
| Interfaces: | 48 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x 9 pin D-Sub (DB-9) management ¦ 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 management ¦ 2 x network stack device ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 77,934 hours |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 2, SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing |
| Software Included: | ExtremeWare Edge |
| Status Indicators: | Status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV GS, CISPR 22 Class A, GOST, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 60950, EN 61000-3-2, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, NOM, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, EN5 |
| Depth: | 43.2 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | DHCP support, NAT support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, dynamic DNS server, port mirroring, DiffServ support, manageable, Quality of Service (QoS) |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 1 (max) |
| Interfaces: | 48 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x 9 pin D-Sub (DB-9) management ¦ 1 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 management ¦ 2 x network stack device ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 77,934 hours |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x combo Gigabit SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 2, SNMP, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing |
| Software Included: | ExtremeWare Edge |
| Status Indicators: | Status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
Daniel Losch is your contact person for: