Extreme 5420M-24T-4YE
ExtremeSwitching 5420M 24 10/100/1000BASET FDX/HDX 2 stacking/SFP-DD 4 10/25G unpopulated SFP28 MACsec capable includes fan module 2 unpopulated modular PSU slots.
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | IEEE 802.1ae |
|---|---|
| Depth: | 33 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Features: | Auto-sensing per device, half duplex mode, full duplex mode, MACsec support |
| Height: | 4.4 cm |
| Interfaces: | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 ¦ 4 x 1/10/25GBase-X SFP28 ¦ 2 x network stack device SFP-DD ¦ 1 x serial (console) RJ-45 ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 2 x USB ¦ 1 x console (micro-USB) |
| MAC Address Table Size: | 64K entries |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Performance: | Aggregate bandwidth: 328 Gbps ¦ Frame rate: 244 Mpps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 1/10/25 Gigabit SFP28 + 2 x SFP-DD (stackable) |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Optional |
| Remote Management Protocol: | CLI |
| Software Included: | Base Software License, ExtremeCloud IQ Pilot (1 year) |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 4.18 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1ae |
|---|---|
| Depth: | 33 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Features: | Auto-sensing per device, half duplex mode, full duplex mode, MACsec support |
| Height: | 4.4 cm |
| Interfaces: | 24 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 ¦ 4 x 1/10/25GBase-X SFP28 ¦ 2 x network stack device SFP-DD ¦ 1 x serial (console) RJ-45 ¦ 1 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 2 x USB ¦ 1 x console (micro-USB) |
| MAC Address Table Size: | 64K entries |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Performance: | Aggregate bandwidth: 328 Gbps ¦ Frame rate: 244 Mpps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 1/10/25 Gigabit SFP28 + 2 x SFP-DD (stackable) |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Optional |
| Remote Management Protocol: | CLI |
| Software Included: | Base Software License, ExtremeCloud IQ Pilot (1 year) |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 4.18 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
Daniel Losch is your contact person for: