Extreme AL5900A1B-E6
ETHERNET ROUTING SWITCH 5928GTS 24 10/100/1000 and 4 SFP+ PORTS INCLUDES BASE SOFTWARE LICENSE, B2F AIRFLOW, 1 450W PSU, NO POWER CORD
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | LAG groups: 32 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 1024 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 8 ¦ ARP entries: 1792 ¦ IPv4 routes: 512 ¦ OSPF instances: 4 ¦ Equal-Cost Multipathing (ECMP) ways: 4 ¦ QoS hardware queues: 8 |
| Compliant Standards: | VCCI, CISPR 24, NOM, IEC 60950, EN55024, CISPR 22, CB, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 13438, ANATEL, GOST-R, CSA C22.2 No. 60950-1, |
| Depth: | 50.8 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | RSA, AES, SSL |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DiffServ support, IPv6 support, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) suppor |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ uplink ¦ 2 x network stack device ¦ 1 x RJ-45 management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Avaya Extreme Nortel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 212 Gbps ¦ Forwarding performance: 157 Mpps ¦ Latency (64-byte packets): 3.5 µs |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit Ethernet / 1 Gigabit Ethernet SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 90 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 450 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | N+1 (with optional power supply) |
| Processor: | 1: 800 MHz |
| RAM: | 1 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, TFTP |
| Routing Protocol: | IS-IS, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLDv2, MLD, CIDR |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.92 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | LAG groups: 32 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 1024 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 8 ¦ ARP entries: 1792 ¦ IPv4 routes: 512 ¦ OSPF instances: 4 ¦ Equal-Cost Multipathing (ECMP) ways: 4 ¦ QoS hardware queues: 8 |
| Compliant Standards: | VCCI, CISPR 24, NOM, IEC 60950, EN55024, CISPR 22, CB, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, CCC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1, EN 60950-1, BSMI CNS 13438, ANATEL, GOST-R, CSA C22.2 No. 60950-1, |
| Depth: | 50.8 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | RSA, AES, SSL |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DiffServ support, IPv6 support, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) suppor |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ uplink ¦ 2 x network stack device ¦ 1 x RJ-45 management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| Manufacturer: | Avaya Extreme Nortel |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 212 Gbps ¦ Forwarding performance: 157 Mpps ¦ Latency (64-byte packets): 3.5 µs |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x 10 Gigabit Ethernet / 1 Gigabit Ethernet SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 90 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 450 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | N+1 (with optional power supply) |
| Processor: | 1: 800 MHz |
| RAM: | 1 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, TFTP |
| Routing Protocol: | IS-IS, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MLDv2, MLD, CIDR |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.92 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
Daniel Losch is your contact person for: