Extreme VSP4900-48P-B1-4X
VSP4900-48P Bundle includes one VSP4900-48P one 1100W AC PSU FB (10941) and one VIM5-4X
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | VLANs supported: 4059 ¦ MSTP instances: 12 ¦ Links per MLT/LACP group: 8 ¦ ARP entries: 32000 ¦ IPv4 routes: 15488 ¦ RIP interfaces: 200 ¦ OSPF interfaces: 500 ¦ BGP peers: 256 ¦ VRF instances: 256 ¦ IPv6 neighbour table entries: 8000 ¦ IPv6 routes: 7744 |
|---|---|
| Compliant Standards: | BSMI, EN 61000-3-2, SABS, EN 61000-3-3, EN55024, CB, AS/NZS 60950-1, CCC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, KCC, CDRH, VCCI Class A, EAC, GB 9254, EN 300 386 V1.6.1, RoHS 2011/65/EU, EN 55011 class A, CISPR 11 class A, WEEE 2012/19/EU |
| Depth: | 48.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - with VIM5-4X module |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x Versatile Interface Module (VIM) |
| Features: | Full duplex capability, auto-negotiation, ARP support, VLAN support, port mirroring, deep inspection, sFlow, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Quality of Service (QoS), Link Aggregation Control Protocol (LACP), Remote Switch Port Analyzer (R |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 2 x USB ¦ 1 x serial (console) RJ-45 management ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x Type A ¦ 48 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ |
| MAC Address Table Size: | 80K entries |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| OS Required: | VSP Operating System Software (VOSS) |
| Performance: | Switching capacity: 196 Gbps ¦ Frame rate: 145.8 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 1100 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor: | 1 |
| RAM: | 2 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng, BGP+ |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 8.39 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Capacity: | VLANs supported: 4059 ¦ MSTP instances: 12 ¦ Links per MLT/LACP group: 8 ¦ ARP entries: 32000 ¦ IPv4 routes: 15488 ¦ RIP interfaces: 200 ¦ OSPF interfaces: 500 ¦ BGP peers: 256 ¦ VRF instances: 256 ¦ IPv6 neighbour table entries: 8000 ¦ IPv6 routes: 7744 |
|---|---|
| Compliant Standards: | BSMI, EN 61000-3-2, SABS, EN 61000-3-3, EN55024, CB, AS/NZS 60950-1, CCC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, KCC, CDRH, VCCI Class A, EAC, GB 9254, EN 300 386 V1.6.1, RoHS 2011/65/EU, EN 55011 class A, CISPR 11 class A, WEEE 2012/19/EU |
| Depth: | 48.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - with VIM5-4X module |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x Versatile Interface Module (VIM) |
| Features: | Full duplex capability, auto-negotiation, ARP support, VLAN support, port mirroring, deep inspection, sFlow, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Quality of Service (QoS), Link Aggregation Control Protocol (LACP), Remote Switch Port Analyzer (R |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 2 x USB ¦ 1 x serial (console) RJ-45 management ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x Type A ¦ 48 x 10/100/1000 Base-T RJ-45 PoE+ ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ |
| MAC Address Table Size: | 80K entries |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| OS Required: | VSP Operating System Software (VOSS) |
| Performance: | Switching capacity: 196 Gbps ¦ Frame rate: 145.8 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 1100 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor: | 1 |
| RAM: | 2 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, OSPFv2, PIM-SM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng, BGP+ |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 8.39 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
Daniel Losch is your contact person for: