Extreme X465-48P-B1
ExtremeSwitching X465-48P Bundle includes X465-48P and one 1100W AC PSU FB (10941)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | BSMI, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, SABS, EN55024, CB, AS/NZS 60950-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-3, CCC, EMC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1, IEC 60950-1, |
|---|---|
| Depth: | 48.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Routing, half duplex mode, full duplex mode, fan tray, redundant hot swappable fans, Virtual Extensible LAN (VXLAN), Media Access Control Security (MACsec) |
| Features: | Front-to-rear airflow |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W ¦ 2 x 40GBase-X QSFP+ stacking ¦ 1 x serial (console) RJ-45 management ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x micro-USB Type B console ¦ 2 x USB Type A |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Aggregate switching bandwidth: 452 Gbps ¦ Stacking bandwidth: 160 Gbps |
| PoE Budget: | 845 W |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 40 Gigabit QSFP+ (uplink) |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 1100 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Processor: | 1 |
| RAM: | 2 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, static IP routing |
| Software Included: | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Status Indicators: | Port status, power, fan |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.39 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Compliant Standards: | BSMI, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, SABS, EN55024, CB, AS/NZS 60950-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-3, CCC, EMC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1, IEC 60950-1, |
|---|---|
| Depth: | 48.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Routing, half duplex mode, full duplex mode, fan tray, redundant hot swappable fans, Virtual Extensible LAN (VXLAN), Media Access Control Security (MACsec) |
| Features: | Front-to-rear airflow |
| Flash Memory: | 8 GB |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W ¦ 2 x 40GBase-X QSFP+ stacking ¦ 1 x serial (console) RJ-45 management ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x micro-USB Type B console ¦ 2 x USB Type A |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Aggregate switching bandwidth: 452 Gbps ¦ Stacking bandwidth: 160 Gbps |
| PoE Budget: | 845 W |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 40 Gigabit QSFP+ (uplink) |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Provided: | 1100 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Processor: | 1 |
| RAM: | 2 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, static IP routing |
| Software Included: | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Status Indicators: | Port status, power, fan |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.39 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
Daniel Losch is your contact person for: