Extreme X465-48P
ExtremeSwitching X465 with 48 10/100/1000Mb FDX/HDX MACSEC capable ports with 802.3at PoE (30W) includes fan modules EXOS Advanced Edge 1 VIM5 slot 2 PSU slots rack mount kit
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Built-in Devices: | 8GB eMMC |
|---|---|
| Compliant Standards: | BSMI, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, SABS, EN55024, AS/NZS 60950-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-3, CCC, EMC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 6 |
| Depth: | 48.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Routing, half duplex mode, MACsec support, 2 fans, Virtual Private LAN Service (VPLS), VXLAN tunnel endpoints (VTEP) support, Priority-Based Flow Control (PFC), flexible universal forwarding tables (UFT), Insight Architecture ready |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W ¦ 2 x 40GBase-X QSFP+ stacking ¦ 1 x serial (console) RJ-45 management ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x console (micro-USB) Type B ¦ 2 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 272K entries |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Aggregate switching bandwidth: 364 Gbps ¦ Stacking bandwidth: 270.8 Mpps |
| PoE Budget: | 845 W |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 40 Gigabit QSFP+ (uplink) |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Redundancy: | Optional |
| Processor: | 1 |
| RAM: | 2 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MPLS |
| Software Included: | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Status Indicators: | Status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 8.39 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Built-in Devices: | 8GB eMMC |
|---|---|
| Compliant Standards: | BSMI, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, SABS, EN55024, AS/NZS 60950-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-3, CCC, EMC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, EN 61000-4-8, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 6 |
| Depth: | 48.8 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | 128-bit AES, 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Routing, half duplex mode, MACsec support, 2 fans, Virtual Private LAN Service (VPLS), VXLAN tunnel endpoints (VTEP) support, Priority-Based Flow Control (PFC), flexible universal forwarding tables (UFT), Insight Architecture ready |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 PoE+ - 30 W ¦ 2 x 40GBase-X QSFP+ stacking ¦ 1 x serial (console) RJ-45 management ¦ 1 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 1 x console (micro-USB) Type B ¦ 2 x USB Type A |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 272K entries |
| Manufacturer: | Extreme |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 8 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Aggregate switching bandwidth: 364 Gbps ¦ Stacking bandwidth: 270.8 Mpps |
| PoE Budget: | 845 W |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 (PoE+) + 2 x 40 Gigabit QSFP+ (uplink) |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| Power Redundancy: | Optional |
| Processor: | 1 |
| RAM: | 2 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP, PIM-SM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MPLS |
| Software Included: | ExtremeWare XOS Advanced Edge |
| Status Indicators: | Status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 8.39 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
| GPSR - EU responsible person: | Extreme Networks, Deutschland, Solmsstraße 83, Frankfurt am Main, 60486, Info.de @ extremenetworks.com |
Daniel Losch is your contact person for: