Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, VCCI Class A ITE, EN55022 Class A, AS/NZ 3548 Class A, MIC, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1 |
| Depth: | 9.3 cm |
| Designed For: | HPE BLc3000 Enclosure ¦ HPE BLc3000 Single-Phase Enclosure ¦ HPE BLc7000 Enclosure ¦ HPE BLc7000 Enclosure Model X ¦ HPE BLc7000 Single-Phase Enclosure ¦ HPE BLc7000 Three-Phase Enclosure |
| Device Type: | Switch - 16 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Features: | Auto-negotiation, ARP support, load balancing, IGMP snooping, Syslog support, IPv6 support, DHCP snooping, Dynamic Trunking Protocol (DTP) support, Port Aggregation Protocol (PAgP) support, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Quality of Service |
| Flash Memory: | 64 MB Flash |
| Height: | 2.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 16 x 1000Base-X - backplane ¦ 2 x network stack device ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 43 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 + 4 x SFP + 4 x 10/100/1000 |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, HSRP, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, PIM-SSM, policy-based routing (PBR), RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port status, power, system, status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 1.3 kg |
| Width: | 26.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, VCCI Class A ITE, EN55022 Class A, AS/NZ 3548 Class A, MIC, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1 |
| Depth: | 9.3 cm |
| Designed For: | HPE BLc3000 Enclosure ¦ HPE BLc3000 Single-Phase Enclosure ¦ HPE BLc7000 Enclosure ¦ HPE BLc7000 Enclosure Model X ¦ HPE BLc7000 Single-Phase Enclosure ¦ HPE BLc7000 Three-Phase Enclosure |
| Device Type: | Switch - 16 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Features: | Auto-negotiation, ARP support, load balancing, IGMP snooping, Syslog support, IPv6 support, DHCP snooping, Dynamic Trunking Protocol (DTP) support, Port Aggregation Protocol (PAgP) support, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Quality of Service |
| Flash Memory: | 64 MB Flash |
| Height: | 2.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% |
| Interfaces: | 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 16 x 1000Base-X - backplane ¦ 2 x network stack device ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 43 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 16 x 10/100/1000 + 4 x SFP + 4 x 10/100/1000 |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, HSRP, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, PIM-SSM, policy-based routing (PBR), RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port status, power, system, status |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 1.3 kg |
| Width: | 26.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: