Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Layer 2 multicast groups: 256 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, EN55022, VCCI Class A ITE, EN55024, MIC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, EN 60950-1, WEEE, RoHS, AS/NZS 3548 Class A, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Depth: | 26.77 cm |
| Designed For: | HPE BLc3000 Enclosure ¦ HPE BLc7000 Single-Phase Enclosure w/2 Power Supplies and 4 Fans w/8 Insight Control Environment Trial Licenses, w/6 Power Supplies and 10 Fans w/16 Insight Control Environment Licenses ¦ HPE BLc7000 Three-Phase Enclosure w/6 Power |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, ARP support, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Syslog support, port mirroring, IPv6 support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple |
| Flash Memory: | 640 MB Flash |
| Height: | 2.794 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | Network node: 16 x 10Gbit LAN midplane downlink ¦ 2 x 10Gbit LAN 10GBase-CX4 cross connect link ¦ 8 x 10Gbit LAN SFP+ - SFP+ uplink ¦ 1 x 10GBase-CX4 uplink ¦ 1 x USB management |
| Jumbo Frame Support: | 9220 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Storage Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Forwarding performance (64-byte packet size): 357.1 Mpps ¦ Latency: 1.8 µs |
| Ports: | 16 x 10Gb Ethernet (midplane downlink) + 2 x 10Gb Ethernet (cross connect link) + 1 x 10GBase-CX4 (uplink) + 8 x 10 Gigabit SFP+ (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 105 Watt |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-2, static IPv4 routing |
| Status Indicators: | Unit ID, link/activity |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 1.27 kg |
| Width: | 19.279 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Layer 2 multicast groups: 256 |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, EN55022, VCCI Class A ITE, EN55024, MIC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, EN 60950-1, WEEE, RoHS, AS/NZS 3548 Class A, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Depth: | 26.77 cm |
| Designed For: | HPE BLc3000 Enclosure ¦ HPE BLc7000 Single-Phase Enclosure w/2 Power Supplies and 4 Fans w/8 Insight Control Environment Trial Licenses, w/6 Power Supplies and 10 Fans w/16 Insight Control Environment Licenses ¦ HPE BLc7000 Three-Phase Enclosure w/6 Power |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, ARP support, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Syslog support, port mirroring, IPv6 support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple |
| Flash Memory: | 640 MB Flash |
| Height: | 2.794 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | Network node: 16 x 10Gbit LAN midplane downlink ¦ 2 x 10Gbit LAN 10GBase-CX4 cross connect link ¦ 8 x 10Gbit LAN SFP+ - SFP+ uplink ¦ 1 x 10GBase-CX4 uplink ¦ 1 x USB management |
| Jumbo Frame Support: | 9220 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Storage Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Forwarding performance (64-byte packet size): 357.1 Mpps ¦ Latency: 1.8 µs |
| Ports: | 16 x 10Gb Ethernet (midplane downlink) + 2 x 10Gb Ethernet (cross connect link) + 1 x 10GBase-CX4 (uplink) + 8 x 10 Gigabit SFP+ (uplink) |
| Power Consumption Operational: | 105 Watt |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-2, static IPv4 routing |
| Status Indicators: | Unit ID, link/activity |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 1.27 kg |
| Width: | 19.279 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: