Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Packet buffer size: 36 MB |
| Compliant Standards: | EN 60950, IEC 60950, CSA 22.2 No. 60950, UL 60950, FCC Class A certified, VCCI Class A, EN55022, CISPR 22 Class A, EN55024, CISPR 24, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, IEC 61000-4-11, EN 61000-3-2, I |
| Depth: | 39.2 cm |
| Device Type: | Switch - 20 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), flow control, BOOTP support, ARP support, VLAN support, QoS, CoS, DHCP support, IGMP snooping, DiffServ support, SNTP v4 support, sFlow, TFTP support, DHCP server, MLD snooping, UDLD, LLDP support, MIB, LACP |
| Flash Memory: | 4 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% @ 40 °C (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 15 - 90% @ 65 °C (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 20 x 10/100/1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 10/100/1000 Base-T RJ-45/SFP dual-personality ports ¦ 1 x |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Latency (1000 Mbps): < 3.4 µs ¦ Latency (10 Gbps): < 2.1 µs ¦ Throughput: up to 75.7 Mpps ¦ Routing/switching capacity: 101.8 Gbps ¦ Switch fabric speed: 105.6 Gbps |
| PoE Budget: | 398 W |
| Ports: | 20 x 10/100/1000 + 4 x 10/100/1000/SFP |
| Power Consumption Operational: | 623 Watt |
| Power Consumption Stand by: | 98 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Processor: | 1 x Freescale PowerPC 8540: 666 MHz |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, XRMON |
| Routing Protocol: | BGP-4, RIP-1, RIP-2, OSPFv2, OSPFv3, IGMPv3, IGMP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MLD, CIDR |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-127/200-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.4 kg |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | Packet buffer size: 36 MB |
| Compliant Standards: | EN 60950, IEC 60950, CSA 22.2 No. 60950, UL 60950, FCC Class A certified, VCCI Class A, EN55022, CISPR 22 Class A, EN55024, CISPR 24, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, IEC 61000-4-11, EN 61000-3-2, I |
| Depth: | 39.2 cm |
| Device Type: | Switch - 20 ports - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), flow control, BOOTP support, ARP support, VLAN support, QoS, CoS, DHCP support, IGMP snooping, DiffServ support, SNTP v4 support, sFlow, TFTP support, DHCP server, MLD snooping, UDLD, LLDP support, MIB, LACP |
| Flash Memory: | 4 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% @ 40 °C (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 15 - 90% @ 65 °C (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 20 x 10/100/1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 10/100/1000 Base-T RJ-45/SFP dual-personality ports ¦ 1 x |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Latency (1000 Mbps): < 3.4 µs ¦ Latency (10 Gbps): < 2.1 µs ¦ Throughput: up to 75.7 Mpps ¦ Routing/switching capacity: 101.8 Gbps ¦ Switch fabric speed: 105.6 Gbps |
| PoE Budget: | 398 W |
| Ports: | 20 x 10/100/1000 + 4 x 10/100/1000/SFP |
| Power Consumption Operational: | 623 Watt |
| Power Consumption Stand by: | 98 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Processor: | 1 x Freescale PowerPC 8540: 666 MHz |
| RAM: | 256 MB DDR SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2c, SNMP 3, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, XRMON |
| Routing Protocol: | BGP-4, RIP-1, RIP-2, OSPFv2, OSPFv3, IGMPv3, IGMP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, MLD, CIDR |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 100-127/200-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.4 kg |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: