Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 60950, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, E |
| Depth: | 47.5 cm |
| Device Type: | Switch - 92 ports - L4 - Managed - with HP E8200 zl Switch Premium License |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 9U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Expansion Slots: | 12 (total) / 8 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Hot swap module replacement, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IPv6 support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), MLD snooping, STP Root Guard, Uni-Directional Link Detect |
| Height: | 39.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 15 - 95% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 4 (installed) / 12 (max) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x RJ-45 management ¦ 1 x USB Type A ¦ 92 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x SFP+ |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Ports: | 92 x 10/100/1000 + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 2, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, FTP, TFTP |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, OSPFv2, IGMPv3, OSPFv3, MLDv2, MLD |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 46.6 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 60950, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN 61000-3-3, E |
| Depth: | 47.5 cm |
| Device Type: | Switch - 92 ports - L4 - Managed - with HP E8200 zl Switch Premium License |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 9U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Expansion Slots: | 12 (total) / 8 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Hot swap module replacement, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IPv6 support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), MLD snooping, STP Root Guard, Uni-Directional Link Detect |
| Height: | 39.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 15 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 15 - 95% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 4 (installed) / 12 (max) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 1 x RJ-45 management ¦ 1 x USB Type A ¦ 92 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x SFP+ |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Ports: | 92 x 10/100/1000 + 2 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 2, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, FTP, TFTP |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, OSPFv2, IGMPv3, OSPFv3, MLDv2, MLD |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 46.6 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: