Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55022 Class A, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EMC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, RoHS, FCC CFR |
| Depth: | 65.99 cm |
| Device Type: | Switch - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 14U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES, TLS, PEAP, TTLS, TKIP, WEP |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x MPU ¦ 4 (total) / 4 (free) x fabric module slot ¦ 8 (total) / 8 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Flow control, firewall protection, DHCP support, NAT support, VPN support, ARP support, MPLS support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, IPv6 support, sFlow, DHCP snooping, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (AC |
| Flash Memory: | 512 MB |
| Height: | 62 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 14 (max) |
| Interfaces: | 1 x serial (RS-232) DB-9 management |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 6 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) |
| Power Provided: | 2500 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processor: | : 1.2 GHz |
| RAM: | 8 GB DDR2 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, SSH-2, CLI, NTP |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, OSPF for IPv6, GRE, OSPFv3, Multiprotocol BGP, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLDv2, MLD, MPLS |
| Subtype: | 100 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 56.7 kg |
| Width: | 43.99 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55022 Class A, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, EMC, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-4-11, RoHS, FCC CFR |
| Depth: | 65.99 cm |
| Device Type: | Switch - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 14U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES, TLS, PEAP, TTLS, TKIP, WEP |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x MPU ¦ 4 (total) / 4 (free) x fabric module slot ¦ 8 (total) / 8 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Flow control, firewall protection, DHCP support, NAT support, VPN support, ARP support, MPLS support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, IPv6 support, sFlow, DHCP snooping, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (AC |
| Flash Memory: | 512 MB |
| Height: | 62 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 14 (max) |
| Interfaces: | 1 x serial (RS-232) DB-9 management |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 6 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) |
| Power Provided: | 2500 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processor: | : 1.2 GHz |
| RAM: | 8 GB DDR2 SDRAM |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, SSH-2, CLI, NTP |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, OSPF for IPv6, GRE, OSPFv3, Multiprotocol BGP, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLDv2, MLD, MPLS |
| Subtype: | 100 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 56.7 kg |
| Width: | 43.99 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: