Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, PAP, CHAP, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, ICES-003 Class A, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03, FCC Part 15 A |
| Depth: | 30 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L4 - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, IKE, SSL, TLS, PEAP, TTLS |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, Layer 2 switching, auto-sensing per device, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, trunking, VLAN support, wake on LAN (WOL), auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, DoS attack pre |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x shared SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, MSDP, ECMP, RIPng, MLDv2, MLD |
| Status Indicators: | Power, link OK, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, PAP, CHAP, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable |
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, UL 60950, ICES-003 Class A, IEC 60950-1, EN 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03, FCC Part 15 A |
| Depth: | 30 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L4 - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, IKE, SSL, TLS, PEAP, TTLS |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Features: | Flow control, Layer 3 switching, Layer 2 switching, auto-sensing per device, DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, trunking, VLAN support, wake on LAN (WOL), auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, DoS attack pre |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 management ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| MAC Address Table Size: | 32K entries |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x shared SFP |
| Power Device: | Internal power supply |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, MSDP, ECMP, RIPng, MLDv2, MLD |
| Status Indicators: | Power, link OK, link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: