Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | IPv4 routing table entries: 16000 ¦ IPv6 routing table entries: 8000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4094 ¦ ARP entries: 68000 ¦ Static ARP entries: 1000 |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, ANATEL, VCCI Class A, CNS 13438, FCC CFR47 Part 15 A, KN32, KN35, AS/NZS CISPR 32 Class A, CNS 14336-1, TCVN 7189, EN 55032 Class A |
| Depth: | 46 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, IPv6 support, SNTP support, Weighted Fair Queuing (WFQ), Weighted Random Early Detec |
| Flash Memory: | 1 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x 10/100/1000 Base-T management ¦ 1 x SFP management ¦ 1 x console (mini-USB) ¦ 1 x serial (console) RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| MAC Address Table Size: | 208000 entries |
| MTBF: | 114.43 hours |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Comware v7 |
| Performance: | Throughput: 1071 Mpps ¦ Routing/switching capacity: 1440 Gbps ¦ Latency (10 Gbps): 2.5 µs |
| Ports: | 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| RAM: | 4 GB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, SSH, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, IGMPv3, OSPFv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, ECMP, RIPng, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Shipping Weight: | 10.27 kg |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 10.25 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Capacity: | IPv4 routing table entries: 16000 ¦ IPv6 routing table entries: 8000 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4094 ¦ ARP entries: 68000 ¦ Static ARP entries: 1000 |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, ANATEL, VCCI Class A, CNS 13438, FCC CFR47 Part 15 A, KN32, KN35, AS/NZS CISPR 32 Class A, CNS 14336-1, TCVN 7189, EN 55032 Class A |
| Depth: | 46 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, Syslog support, port mirroring, DiffServ support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, IPv6 support, SNTP support, Weighted Fair Queuing (WFQ), Weighted Random Early Detec |
| Flash Memory: | 1 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x Gigabit / 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x 10/100/1000 Base-T management ¦ 1 x SFP management ¦ 1 x console (mini-USB) ¦ 1 x serial (console) RJ-45 |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| MAC Address Table Size: | 208000 entries |
| MTBF: | 114.43 hours |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| OS Required: | Comware v7 |
| Performance: | Throughput: 1071 Mpps ¦ Routing/switching capacity: 1440 Gbps ¦ Latency (10 Gbps): 2.5 µs |
| Ports: | 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| RAM: | 4 GB SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, TFTP, SSH, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, BGP-4, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, IGMPv3, OSPFv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, ECMP, RIPng, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Shipping Weight: | 10.27 kg |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 10.25 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: