Huawei S5720-28X-PWR-LI-AC
S5720-28X-PWR-LI-AC(24 Ethernet 10/100/1000 ports 4 10 Gig SFP+ PoE+ 370W POE AC 110/220V)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, HWTACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Depth: | 31 cm |
| Device Type: | Switch - 28 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Features: | Full duplex capability, auto-sensing per device |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Flash Memory: | 240 MB |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 41 years |
| Manufacturer: | Huawei |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Forwarding performance: 108 Mpps ¦ Switching capacity: 336 Gbps |
| PoE Budget: | 370 W |
| Ports: | 24 x 1000Base-T + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 29.5 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTPS, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng, MLDv2, MLD |
| Status Indicators: | Power, system, status, RPS (Redundant Power Supply), PoE, USB, stack, service |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.2 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
| GPSR - EU responsible person: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, HWTACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4000 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Depth: | 31 cm |
| Device Type: | Switch - 28 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop |
| Features: | Full duplex capability, auto-sensing per device |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Flash Memory: | 240 MB |
| Height: | 4.36 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x USB |
| Jumbo Frame Support: | 10KB |
| MAC Address Table Size: | 16K entries |
| MTBF: | 41 years |
| Manufacturer: | Huawei |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Forwarding performance: 108 Mpps ¦ Switching capacity: 336 Gbps |
| PoE Budget: | 370 W |
| Ports: | 24 x 1000Base-T + 4 x 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 29.5 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE+ |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTPS, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, IGMPv2, IGMP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, RIPng, MLDv2, MLD |
| Status Indicators: | Power, system, status, RPS (Redundant Power Supply), PoE, USB, stack, service |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 5.2 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
| GPSR - EU responsible person: | Huawei, Deutschland, Hansaallee 205, Düsseldorf, 40549, mobile.de @ huawei.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: