Juniper EX2300-C-12T-TAA
EX2300 TAA Compact Fanless 12-port 10/100/1000BaseT, 2 x 1/10G SFP/SFP+ (optics sold separately)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | LAG groups: 128 ¦ Maximum member ports per LAG: 8 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 64 ¦ ARP entries: 1024 ¦ IPv4 routes (Unicast): 512 ¦ IPv4 hosts: 4096 ¦ IPv4 routes (Multicast): 2048 ¦ Maximum of neighbouring networks: 750 ¦ IPv6 routes (Un |
| Compliant Standards: | TUV GS, CISPR 22 Class A, EN55024, CB, ICES-003 Class A, UL 60950-1 Second Edition, EN 60825-1, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, VCCI Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 300386 |
| Depth: | 23.9 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, TLS, PEAP, TTLS |
| Features: | BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, store and forward, High Availability, SNTP support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 12 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x serial management ¦ 1 x 100Base-TX RJ-45 management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 64 Gbps ¦ Throughput: 47 Mpps |
| Ports: | 12 x 10/100/1000 + 2 x Gigabit SFP / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 20 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 40 Watt |
| Processor: | 1 x ARM: 1.25 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, OSPFv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, CIDR |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| Weight: | 2.48 kg |
| Width: | 27.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | LAG groups: 128 ¦ Maximum member ports per LAG: 8 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 64 ¦ ARP entries: 1024 ¦ IPv4 routes (Unicast): 512 ¦ IPv4 hosts: 4096 ¦ IPv4 routes (Multicast): 2048 ¦ Maximum of neighbouring networks: 750 ¦ IPv6 routes (Un |
| Compliant Standards: | TUV GS, CISPR 22 Class A, EN55024, CB, ICES-003 Class A, UL 60950-1 Second Edition, EN 60825-1, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, VCCI Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition, EN 300386 |
| Depth: | 23.9 cm |
| Device Type: | Switch - 12 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, TLS, PEAP, TTLS |
| Features: | BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, store and forward, High Availability, SNTP support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 12 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 10Gbit LAN SFP+ ¦ 1 x serial management ¦ 1 x 100Base-TX RJ-45 management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 16000 entries |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity: 64 Gbps ¦ Throughput: 47 Mpps |
| Ports: | 12 x 10/100/1000 + 2 x Gigabit SFP / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Consumption Operational: | 20 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 40 Watt |
| Processor: | 1 x ARM: 1.25 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, SNMP, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, OSPFv3, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, CIDR |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| Weight: | 2.48 kg |
| Width: | 27.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: