Juniper EX3400-24T-TAA
EX3400 TAA 24-port 10/100/1000BaseT, 4 x 1/10G SFP/SFP+, 2 x 40G QSFP+, redundant fans, front-to-back airflow, 1 AC PSU JPSU-150-AC-AFO included (optics sold separately)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4093 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 64 ¦ VLAN Spanning Tree Protocol instances: 510 ¦ ARP entries: 8000 ¦ IPv4 hosts: 36000 ¦ IPv4 routes (Multicast): 4000 ¦ Maximum of neighbouring networks: 8000 ¦ IPv6 hosts: 18 |
| Compliant Standards: | TUV GS, CISPR 22 Class A, cUL, EN55024, CB, ICES-003 Class A, UL 60950-1 Second Edition, RoHS, EN 60825-1, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, VCCI Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition |
| Depth: | 35 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, TLS, PEAP, TTLS |
| Features: | BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, store and forward, IPv6 support, SNTP support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 40Gbit LAN QSFP+ uplink/stacking ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ uplink/stacking ¦ 1 x serial management ¦ 1 x 100Base-TX RJ-45 management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 10 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity (64-byte packet size): 288 Gbps ¦ Throughput: 214 Mpps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x Gigabit SFP / 10 Gigabit SFP+ + 2 x 40 Gigabit QSFP+ |
| Power Consumption Operational: | 100 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 150 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor: | 1: 1 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | IS-IS, RIP-1, RIP-2, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, CIDR |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 5.74 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4093 ¦ Multiple Spanning Tree Protocol instances: 64 ¦ VLAN Spanning Tree Protocol instances: 510 ¦ ARP entries: 8000 ¦ IPv4 hosts: 36000 ¦ IPv4 routes (Multicast): 4000 ¦ Maximum of neighbouring networks: 8000 ¦ IPv6 hosts: 18 |
| Compliant Standards: | TUV GS, CISPR 22 Class A, cUL, EN55024, CB, ICES-003 Class A, UL 60950-1 Second Edition, RoHS, EN 60825-1, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, VCCI Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1 Second Edition |
| Depth: | 35 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, TLS, PEAP, TTLS |
| Features: | BOOTP support, RARP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, store and forward, IPv6 support, SNTP support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 24 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 2 x 40Gbit LAN QSFP+ uplink/stacking ¦ 4 x 10Gbit LAN SFP+ uplink/stacking ¦ 1 x serial management ¦ 1 x 100Base-TX RJ-45 management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 10 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Switching capacity (64-byte packet size): 288 Gbps ¦ Throughput: 214 Mpps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 + 4 x Gigabit SFP / 10 Gigabit SFP+ + 2 x 40 Gigabit QSFP+ |
| Power Consumption Operational: | 100 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 150 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor: | 1: 1 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | IS-IS, RIP-1, RIP-2, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, CIDR |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| TAA Compliant: | Yes |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 5.74 kg |
| Width: | 44.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: