Juniper EX4550-32T-AFO
EX4550, 32-Port 100M/1G/10G BASE-T Converged Switch, 650W AC PS, PSU-Side Airflow Exhaust (Optics, VC Cables/Modules, Expansion Modules Sold Separately)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Built-in Devices: | Status LCD |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ IPv4 routes: 10000 ¦ IPv6 routes: 1000 ¦ NDP entries: 1000 ¦ ACL entries: 1500 |
| Compliant Standards: | TUV GS, CISPR 22 Class A, cUL, VCCI Class A ITE, EN55024, EN55022 Class A, CB, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, EN 300 386, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Depth: | 46.99 cm |
| Device Type: | Switch - 32 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Auto-negotiation, BOOTP support, RARP support, ARP support, MPLS support, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, IPv6 support, High Availability, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Span |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 32 x RJ-45 ¦ 1 x RJ-45 management ¦ 1 x console management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 146,000 hours |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 10 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Bandwidth per port: 14.88 Mpps |
| Ports: | 32 x 100/1000/10000 |
| Power Consumption Operational: | 330 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 650 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor: | 1: 1.2 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLDv2, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), CIDR |
| Status Indicators: | LCD display, status |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.8 kg |
| Width: | 44.07 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), Extensible Authentication Protocol (EAP) |
|---|---|
| Built-in Devices: | Status LCD |
| Capacity: | Virtual interfaces (VLANs): 4096 ¦ IPv4 routes: 10000 ¦ IPv6 routes: 1000 ¦ NDP entries: 1000 ¦ ACL entries: 1500 |
| Compliant Standards: | TUV GS, CISPR 22 Class A, cUL, VCCI Class A ITE, EN55024, EN55022 Class A, CB, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, EN 300 386, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Depth: | 46.99 cm |
| Device Type: | Switch - 32 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Front to back airflow rack-mountable 1U |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Auto-negotiation, BOOTP support, RARP support, ARP support, MPLS support, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, DiffServ support, IPv6 support, High Availability, SNTP support, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Span |
| Flash Memory: | 2 GB |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 32 x RJ-45 ¦ 1 x RJ-45 management ¦ 1 x console management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 32000 entries |
| MTBF: | 146,000 hours |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Units In A Stack: | 10 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Performance: | Bandwidth per port: 14.88 Mpps |
| Ports: | 32 x 100/1000/10000 |
| Power Consumption Operational: | 330 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Provided: | 650 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor: | 1: 1.2 GHz |
| RAM: | 2 GB |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, SSH-2, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, RIPng, MLDv2, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), CIDR |
| Status Indicators: | LCD display, status |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.8 kg |
| Width: | 44.07 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: