Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Silver |
|---|---|
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Built-in Devices: | 128 GB SSD |
| Capacity: | LAG groups: 128 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4091 ¦ Maximum member ports per LAG: 32 ¦ IPv4 routes (Unicast): 128000 ¦ IPv4 hosts: 208000 ¦ Equal-Cost Multipathing (ECMP) ways: 64 ¦ IPv4 routes (Multicast): 104000 ¦ IPv6 routes (Multicast): 52000 ¦ IPv6 |
| Compliant Standards: | NEBS level 3, EN55022 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, WEEE, RoHS, BSMI CNS 13438, REACH, EN 60825-1, GR-1089-CORE, VCCI Class A, GR-63-CORE, NCC, China RoHS, AS/NZS CISPR 22:2009, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Depth: | 52.02 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Back to front airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Flow control, VPN support, BOOTP support, RARP support, ARP support, trunking, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, store and forward, MAC address filtering, IPv6 support, VPN passthrough, High Availability, SNTP support, Low-latency queuin |
| Fibre Channel: | FC-BB-5, FC-BB-6 |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 2 (max) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 24 x 40Gbit LAN QSFP+ (breakout compatible) ¦ 1 x console management ¦ 1 x USB management ¦ 1 x RJ-45 management ¦ 1 x SFP management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 288K entries |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| OS Required: | JUNOS |
| Performance: | Switching capacity: 2.56 Tbps ¦ Switching capacity: 1.44 Bpps ¦ Latency: 550 ns |
| Ports: | 24 x 40 Gigabit QSFP+ (breakout compatible) |
| Power Consumption Operational: | 175 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Processor: | 1 x Intel: 2.5 GHz |
| RAM: | 32 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, IGMPv3, MSDP, static IPv4 routing, ECMP, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), CIDR |
| Subtype: | 40 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 9.8 kg |
| Width: | 44.09 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Silver |
|---|---|
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
| Built-in Devices: | 128 GB SSD |
| Capacity: | LAG groups: 128 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 4091 ¦ Maximum member ports per LAG: 32 ¦ IPv4 routes (Unicast): 128000 ¦ IPv4 hosts: 208000 ¦ Equal-Cost Multipathing (ECMP) ways: 64 ¦ IPv4 routes (Multicast): 104000 ¦ IPv6 routes (Multicast): 52000 ¦ IPv6 |
| Compliant Standards: | NEBS level 3, EN55022 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, WEEE, RoHS, BSMI CNS 13438, REACH, EN 60825-1, GR-1089-CORE, VCCI Class A, GR-63-CORE, NCC, China RoHS, AS/NZS CISPR 22:2009, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Depth: | 52.02 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed |
| Enclosure Type: | Back to front airflow rack-mountable 1U |
| Encryption Algorithm: | MD5, AES |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Flow control, VPN support, BOOTP support, RARP support, ARP support, trunking, VLAN support, IGMP snooping, DoS attack prevention, store and forward, MAC address filtering, IPv6 support, VPN passthrough, High Availability, SNTP support, Low-latency queuin |
| Fibre Channel: | FC-BB-5, FC-BB-6 |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 0 (installed) / 2 (max) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 24 x 40Gbit LAN QSFP+ (breakout compatible) ¦ 1 x console management ¦ 1 x USB management ¦ 1 x RJ-45 management ¦ 1 x SFP management |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 288K entries |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| OS Required: | JUNOS |
| Performance: | Switching capacity: 2.56 Tbps ¦ Switching capacity: 1.44 Bpps ¦ Latency: 550 ns |
| Ports: | 24 x 40 Gigabit QSFP+ (breakout compatible) |
| Power Consumption Operational: | 175 Watt |
| Power Device: | Internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Processor: | 1 x Intel: 2.5 GHz |
| RAM: | 32 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, IS-IS, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, IGMPv3, MSDP, static IPv4 routing, ECMP, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), CIDR |
| Subtype: | 40 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 9.8 kg |
| Width: | 44.09 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: